Z tříkilometrové trati má už stříbro. Na distanci o dva kilometry delší je největší favoritkou. „Ostatní se jí určitě bojí. Holanďanka Ireen Wüstová, která ji porazila na trojce, řekla, že Martina bude zlatá. Ta ví, o čem mluví," těší trenéra Petr Novák.

Také Sáblíková po očku sleduje, jak se daří jejím soupeřkám. „To víte, že se podívám, konkurence je," mrkla po trenérovi. Ten ale okamžitě kontroval: „Nemá čas na nikoho koukat, samozřejmě trénuje. Musí se koncentrovat sama na sebe. Martina chce zlato a já bych si přál slyšet tady v Soči další českou hymnu."

Před prvním závodem Martiny Sáblíkové na „trojce" se v každých novinách objevovaly titulky, jak je česká šampionka vysmátá, že slovo nervozita ani nezná. Opak byl pravdou. A jak prozradila, neuklidnila ji ani medaile: „Nezbavila jsem se toho, nervózní jsem pořád. Nejlepším lékem je spánek, pokud tedy zaberu. Zatím ale spím dobře, tak snad nebude problém."

Česká závodnice se v Rusku potýkala s nataženým tříslem, které jí ztěžovalo rozjezd závodů, ale podle vlastních slov je už v pořádku: „V jednom tréninku jsem najela šedesát kol, cítím se fakt dobře. Uvidíme ve středu, navíc při závodě na pět kilometrů je start v pohodě."

Pro svoji královskou trať bude mít v Rusku doping. Žádný strach, půjde o povolenou podporu. Do hlediště se totiž usadí rodina. „Mamka už tu je, na závod přiletí ještě babička, děda, brácha. Jsem moc ráda, že tady budou a uvidí mě na olympijských hrách, protože nepředpokládám, že by se vypravili za čtyři roky na hry, které bude hostit Korea," prohlásila reprezentantka. S maminkou se Sáblíková potkala v neděli, od té doby jdou rodinné vztahy stranou.

„Snažím se soustředit hlavně na sebe. Není to tak, že bychom spolu chodily po Soči. Chci mít dobrý pocit, že jsem pro úspěch udělala úplně všechno. Mamka ví, že teď stejně nejsem moc mluvná a potřebuji být v klidu," povídala medailová naděje.

Šestadvacetiletá rychlobruslařka má doma dvě zlaté medaile a jednu bronzovou z minulé olympiády ve Vancouveru. Teď už v kufru leží jedno stříbrné kolečko ze Soči. Přibude do sbírky pokladů další cenný kousek?