Humpolecké finále se uskuteční od 20. do 22. srpna, na přípravy zbývají dva týdny. „Přípravy finálových závodů finišují,“ potvrdil Jiří Klubal, ředitel obecně prospěšné společnosti Soutěže podkovy, která Zlatou podkovu pořádá.

Kvalifikace skončily v neděli 1. srpna soutěží spřežení v Tlumačově, pořadatel už vyhlásil pro všechny soutěže termíny na podání přihlášek do finále. „Kvalifikační závody odjelo v sedlových soutěžích 209 jezdců i koní a v soutěžích spřežení na padesát kočárů. Díky tomu bude i letošní finále dostatečně obsazené a kvalitní,“ odhadoval Jiří Klubal. „V letošním ročníku se ve finále může projevit, že sportovní sezona začínala kvůli covidu později. Na druhé straně můžeme čekat, že i teď v srpnu bude zájem soutěží se účastnit,“ dodal.

Dlouholetý brankář Humpolce Tomáš Kříž.
Ještě chci chytat. O místo se poperu, ujišťuje brankář Humpolce Kříž

Přihlašování do finále bude dvoukolové. Nejprve dostávají prostor ti, kteří získali díky umístění vyšší počet bodů v jednotlivých dílčích soutěžích. Ve druhém kole se budou moci hlásit ostatní, kteří některou z kvalifikací úspěšně absolvovali. „Uzávěrka přihlášek ve druhém kole je 10. srpna, pak už bude jasné, kdo se letošního finále zúčastní,“ poukázal na důležitý termín ředitel soutěží.

Kvalifikační závody pro všestrannost začaly kvůli vládním restrikcím až o prvním červnovém víkendu v Přeštěnicích. Následně přibyly kvalifikace sedlových koní ještě v Lošticích, Vrchovanech, Humpolci a Pardubicích. Kvalifikace na soutěže spřežení se podařilo uskutečnit nakonec pouze dvě, na konci června v Čakovičkách a od 30. července do 1. srpna v Tlumačově.

Žádné kvalifikační závody nepoznamenala nepřízeň počasí, nikde nemuseli pořadatelé měnit nebo zkracovat připravenou trať.