Před Zbyňkem Malátem dostali ocenění Osobnost roku v rámci Jihočeského tenisového svazu, do jehož působnosti stále patřil i TK Pelhřimov, Jaroslav Zíb a in memoriam Miloslav Hlaváček starší.

Tenisu se Zbyněk Malát, který se narodil v roce 1940, věnoval celý život. Jak ve své podrobné zprávě uvádí Jihočeský tenisový svaz, poprvé hrál za Pelhřimov jako žák v roce 1953 proti Pacovu.

Od roku 1968 pracoval ve výboru pelhřimovského tenisového oddílu, v němž působil třiačtyřicet let do roku 2011. Od roku 1970 byl aktivní ve vedení krajského tenisového svazu, funkcionářem Jihočeského tenisového svazu zůstal do roku 2017. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se pak stal členem členem výkonného výboru i Rady Českého tenisového svazu.

výrazné posílení. Čtyři zahraniční akvizice dorazily na prahu jarní části letošního divizního ročníku do kádru fotbalistů Staré Říše (v červeném). Na jejich výsledcích se to ihned projevilo.
Cesta k záchraně: Nové posily se fotbalistům Staré Říše začaly okamžitě vyplácet

Od roku 1970 působil jako tenisový rozhodčí, díky čemuž byl u významných událostí československé a české tenisové historie. Jako čárový rozhodčí mimo jiné rozhodoval zápasy Davis Cupu i Fed Cupu, nejvyšších týmových soutěží na světě. Jako čárový rozhodčí byl u vítězství Československa v Davis Cupu v roce 1980 nad Itálii. „Před rokem 1989 byly mezistátní týmové zápasy prakticky jediné s účastí zahraničních tenistů u nás. Byla to velká čest dostat se jako rozhodčí mezi zhruba 25 vyvolených,“ zdůrazňoval Zbyněk Malát ve svých vzpomínkách.

V roce 1986 se v Praze podílel na řízení zápasů Fed Cupu. Byl i u finále mezi Československem a USA při utkání Helena Suková – Chris Evertová. Tehdy hrála poprvé po emigraci v Praze za Spojené státy také Martina Navrátilová.

V roce 1993 se u příležitosti oslav 100 let tenisu v Čechách setkal mimo jiné s Jaroslavem Drobným, prvním Čechem, který vyhrál Wimbledon. Ten hrál jako devatenáctiletý na turnaji v Pelhřimově už v roce 1941, při té příležitosti byl hostem babičky Zbyňka Maláta. Fotografii, kterou později Jaroslav Drobný paní Malátové s dopisem poslal, si nechal Zbyněk Malát na zmíněných oslavách po dvaapadesáti letech podepsat. „Je to jedna z mých nejhezčích vzpomínek z působení v tenisu,“ svěřil se před časem Zbyněk Malát v ohlédnutí za svým bohatým tenisovým životem.