„Turnaj bude mít hned několik nej. Bude prvním v Čechách, který naroste do dvou dnů, bude se bojovat na osmiúhelníkových tatami, což je výsada jen těch elitních turnajů, samozřejmostí je kompletní elektronický bodovací systém a video replay," informoval hlavní pořadatel akce Petr Lacek.

Vánoční turnaj do dvoudenního formátu narostl na základě velkého zájmu o akci v předešlých letech. Za dvě desítky let si vybudoval velké renomé, stal se dostaveníčkem po taekwondisty z prakticky všech koutů Evropy. V posledních letech se bojovalo až na pěti tatami, hlavní hala nestačila, méně atraktivnější boje mladých začínajících závodníků se konaly ve vedlejší malé tělocvičně. Přechodem na dvoudenní podnik došlo k navýšení kapacity.

„Bohužel některé věci šly letos proti sobě. Ve stejném termínu se uskuteční republikové šampionáty Bělorusku, Polsku, Itálii a Slovensku, takže nás přece jen postihl odliv závodníků. Na druhou stranu i tak je přihlášeno zhruba 350 bojovníků a účast čtrnácti zemí je rekordní," informoval Lacek.

Pozornost poutá především klub z Liverpolu, Angličané budou v Pelhřimově historicky poprvé. „Britské taekwondo představuje absolutní evropskou špičku. Jsem nesmírně rád, že k nám dorazí. Navíc se jedná o kamarády, u nichž jsme byli v létě na soustředění," nastínil přátelské vazby klubu TKD Lacek.

Na seznamu startujících naopak chybí Leoni z Běloruska, kteří vyhráli týmovou soutěž v posledních dvou letech. „Mrzí mě to, ale musel jsem to přijmout. Republikový šampionát je pro ně víc, a je to pochopitelné," krčí rameny Lacek.

Favority na celkové vítězství jsou tak české týmy. Podle papírových předpokladů by vavříny měl brát někdo z pražské dvojice Kangsim, Cobra. Pořadatelský klub tradičně do týmové soutěže nezasáhne, ale do pavouků zapsal většinu svých aktivních závodníků. „Startovat jich bude asi sedmdesát. Původně jsem počítal s větším počtem nováčků, ale kvůli nemoci jsem je nestihl dostatečně připravit. Nechci riskovat zranění, proto na tatami pošlu jen ty, o jejich výkonnosti jsem stoprocentně přesvědčený," uvedl Petr Lacek.