Jeho svěřenci sice dlouhodobě představují českou špičku, sbírají mistrovské tituly jako na běžicím pásu, ale ve světovém či evropském měřítku zatím elitu nepředstavují.

Turecký klub vyhrál mistrovsví Evropy družstev a právě tam se zrodila možnost spolupráce s celkem z Vysočiny. „Na evropském šampionátu jsme sice  dosáhli dobrých výsledků, ale s těmi tureckými se nemohly rovnat. Proto mě potěšilo, když vedení tohoto klubu přišlo s nabídkou, abychom přijeli k nim na kemp," vysvětlil Petr Lacek, který si na stáž vzal i kvintet svých svěřenců.

Svět staví hlavně na fyzické kondici

V Turecku viděli absolutní modernu tohoto sportu, který je v zemi půlměsíce brán jako zábava chudých. „Pro bohaté je tam basketbal či volejbal, chudé děti hrají fotbal nebo se věnují taekwondu. To ve velké míře podporují města či městské části a podle toho to vypadá. Ačkoliv byly školní prázdniny, tak se každý den na dvou trénincích vystřídalo odhadem nějakých 130 dětí," popsal zájem Lacek.

Tréninkový proces se od toho českého diametrálně liší. „My klademe hlavně důraz na techniku, Turci na fyzickou připravenost. Většinu tréninku se věnují kondici. Kopání do lap je pro ně spíše za odměnu. Touto cestou ale jde celé světové taekwondo, kondice hraje zásadní roli. Proto jsem si udělal cenný obrázek a už teď musím říci, že nás čekají velké změny v tréninkovém procesu," naznačil úspěšný mládežnický trenér, který má na stole nabídku stát se reprezentačním koučem České republiky.

Změny jsou potřebné, ale Petr Lacek se nehodlá unáhlit. „Kopírování někoho už tu bylo v minulosti. Reprezentace jela podle tréninků Nizozemců a Korejců a k ničemu to nevedlo. Já bych si rád turecký způsob tréninku upravil pro naše podmínky. Nemohu vše změnit od základů, to by k ničemu nevedlo," je přesvědčen.

Jeho svěřenci v létě nezahálejí. Reprezentace sice zrušila své soustředění, které mělo být v Pelhřimově, ale Lacek vymyslel náhradu. Své závodníky na tento víkend odvezl na tréninkový kemp do Polska.