Oddíl na Mistrovství Evropy získal celkem šest medailí, tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou. Výrazného úspěchu dosáhl na šampionátu klubů, který se premiérově uskutečnil v lednu v řeckých Aténách.

Velkým překvapením byla mimo jiné teprve čtrnáctiletá Dominika Hronová, která si ze šampionátu přivezla zlatou medaili. Ta ale není jejím jediným úspěchem. Stejně jako ostatní medailisté má i Hronová množství medailí z A turnajů, kde se mladí taekwondisté mohou porovnávat s bojovníky, kteří mají ve svých sbírkách úspěchů tituly mistrů světa či účasti na olympiádách.

Dalšími medailisty jsou mistr Evropy Jakub Skořepa, mistryně Evropy Adriana Šimánková, stříbrné Tereza Schindlerová a Iveta Jiránková a Sebastian Akhlas, který v kategorii kadetů získal bronz. Všichni jmenovaní jen potvrdili několikaletou příslušnost k české i evropské špičce.

Disciplína nade vše

Třiatřicetiletý Petr Lacek se kolem taekwonda točí už dvě desítky let. Původně závodník se vrhl na dráhu trenéra a slaví úspěchy. Vychoval celou řadu reprezentantů. „Kdo v republice může říct, že má čtvrtý nejlepší oddíl v Evropě? Já to říct mohu," hrdě připomíná týmové výsledky z Atén kouč mladých taekwondistů.

Lacek používá staré osvědčené i nové metody a podle svých slov na děti musí o trénincích občas i křičet a nebojí se ani s nadsázkou řečeno fyzických trestů, které podle něj ale k plnokontaktnímu sportu patří. Přesto k němu děti vzhlížejí. Trenér ale zároveň přiznává, že pokud děti nechtějí samy, nic s nimi nezmůže. „Největší podporou je pro mě rozhodně trenér. On je na nás sice přísný, pořád na nás řve, nezapomene nás ale také pochválit," říká sedmnáctiletá Iveta Jiránková, která z Mistrovství Evropy v Aténách přivezla stříbrnou medaili.

Hodiny v tělocvičně

Děti tráví v tělocvičně i čtyři hodiny týdně, doma se pak v rámci přípravy na turnaje věnují většinou běhání nebo posilování. Někteří mají speciálně upravenou stravu.

„Především se snažím jíst zdravě. I přesto ale používám různé doplňky jako například hořčík na klouby a kosti, aminokyseliny na svaly a podobně," říká letošní šestnáctiletý mistr Evropy Skořepa.

Někteří pomýšlejí i na profesionální kariéru. „Taekwondo mě baví a rád bych se mu jednou věnoval profesionálně. Tady v Čechách ale není moc podporované," připouští Skořepa.

Karolína Hovorková