Ten se uskuteční už po devatenácté. Už teď mají pořadatelé z TKD Lacek jednu jistotu, soutěžní pavouky budou beznadějně plné, není ani jedno volné místo.

„Setkali jsme se s až nečekaným zájmem ze strany oddílů a samotných závodníků. Registraci jsem zavíral čtrnáct dnů před turnajem, a to už jsem musel odmítnout sedm zahraničních týmů a čtyři kluby z Čech. Prostě nebylo místo," uvedl Petr Lacek, trenér klubu a hlavní organizátor akce.

Poprvé musejí stavět pět tatami

Přitom turnaj, který kdysi v humpolecké hale začínal jako takřka regionální akce ve skromných podmínkách a za účasti čtyř desítek bojovníků, se rozrostl do takřka mamutí akce. V sobotu se v Pelhřimově představí na pět set závodníků prakticky ze všech koutů Evropy.

„Teď o víkendu byl Park Pokal, což je jeden z největších turnajů v Německu. Tam měli zhruba sedm set závodníků a bojovalo se dva dny.  My na dvoutřetinový počet máme jen den," srovnal před ještě několika lety naprosto nesrovnatelné sportovní podniky Petr Lacek. Ten poprvé v historii bude muset postavit pět tatami – dosud se bojovalo maximálně na třech a méně atraktivní boje přesunout i do druhé haly, která v minulých letech sloužila jen jako rozcvičovna.

Z pořadatelského hlediska už se také nebude jednat jen o turnaj, na němž se budou podílet jen dobrovolníci a nadšenci. „Ty časy už jsou dávno pryč. Už několik let si to nedovedeme představit bez spolupráce s agenturou. Vzhledem k tomu, že tu budeme mít spoustu závodníků, kteří jsou v reprezentačních výběrech svých zemí, je naprostou samozřejmostí kvalitní zdravotnická služba," informoval Lacek, a to nezmínil další náklady. Kromě pronájmu hal musí pořadatelé počítat se zhruba čtyřicetitisícovou položkou na odměny rozhodčím. Rozpočet akce tak překročí dvě stě tisíc.

Na straně příjmů figuruje hlavně startovné. To činí 20 eur. Na první pohled to není malá částka, ale věřte, že v této třídě se jedná o takřka lidovou cenu. V Německu za možnost zabojovat si na podobné akci zaplatíte nejméně dvojnásobek. „To je asi ten hlavní důvod, proč je o náš turnaj tak velký zájem. Samozřejmě za ty roky máme určité jméno, pomáhají nám do značné míry i úspěchy našich závodníků, ale pořád je tu hlavně ta cena. Jsme levní," říká Petr Lacek.

Proto do Pelhřimova míří prakticky celá východní Evropa. Takřka třetina přihlášených závodníků je z Běloruska. Také v Rusku se turnaj stal doslova předvánočním šlágrem. Nejvzdálenější musí pro šanci sáhnout si na medaili cestovat téměř tři tisíce kilometrů. „Jsme pro ně zajímaví i tím, že se k nám přece jen dají snadněji vyřídit víza než třeba do Německa," připomenul Lacek.

Zisk sice bude, ale nezbohatnou

I přes enormní zájem závodníků a doslova našlapané haly se nejedná o akci, na které by pořadatelský oddíl zbohatl. Počítá se jen s minimálním ziskem. „Obyčejně končíme v lehkém plusu, ovšem opravdu jen lehkém. Stačí nám to tak na výpravu na jeden český turnaj," vyjádřil výši výdělku Lacek a dodal, že si pořádání této akce nedokáže představit bez sponzorů. „Nějaké peníze dostaneme ze svazu, podporuje nás i město prostřednictvím rozvojového fondu. Máme i pár soukromých sponzorů, ale nejedná se o nějaké závratné částky. I tak ale pro nás tahle podpora hodně znamená," přiznal.

V letech minulých si nejlepší pelhřimovští závodníci na domácím turnaji moc nezabojovali. Jednak měli starosti hlavně s pořádáním akce a pak také turnaj byl určen především pro začínající taekwondisty. Rostoucí prestiž a kvalita klání ale přinesla změnu. „Stále platí to, že ti nejzkušenější musí odkoučovat méně zkušené, protože já budu mít jiné starosti. Byla by ale hloupost, aby nevyužili kvality turnaje a doma si nezabojovali. Na tatami budou i od nás i ti nejlepší," zve do hlediště Petr Lacek.