Amálie Hilgertová, Matyáš Lhota, Václav Chaloupka. To jsou mladíci, kteří zaklepali na reprezentační bránu. A úspěšně. To překvapilo i reprezentačního šéftrenéra Jiřího Pulteru.

„Mladí závodníci mě neuvěřitelně překvapili. Dokázali se prosadit ve všech kategoriích. Největšími kometami jsou Chaloupka a Lhota,“ nechal se slyšet zkušený stratég.

Tradičně nejnabitějšími kategoriemi jsou ty kajakářské. To se na Trnávce, kde se uskutečnily všechny čtyři nominační závody, naprosto potvrdilo. Mezi kajakáři skončil až čtvrtý Vavřinec Hradilek, stříbrný z OH v Londýně a tak, tak si vybojoval aspoň nominaci pro první tři závody Světového poháru. Na světový a kontinentální šampionát si může nechat zajít chuť. Při jistotě kvalifikace olympijského medailisty z Ria Jiřího Prskavce ho za sebou daleko nechali Ondřej Tunka i Vít Přindiš. „Kajak mužů a žen je hodně vyrovnaný, rozhodují maličkosti. Za rok to může být zase ve starých kolejích nebo úplně jinak,“ dodal Pultera.

Závod 4. Českého poháru Skupiny ČEZ na řece Trnávce.
Mladí reprezentanti podali překvapivé výkony

Jestliže Hradilek bude bez vrcholné akce, Štěpánka Hilgertová se představí alespoň na ME ve slovinském Tacenu (1. – 4. června). Může za to poděkovat Karolíně Galuškové, která tuto akci kvůli studijním povinnostem vynechá. Pikantní je fakt, že se ve Slovinsku představí se svou devatenáctiletou neteří Amálií.

Dramatická byla i situace mezi kanoisty. Vítězslav Gebas svůj náskok z první poloviny kontroloval a skončil za Lhotou druhý, ve prospěch třetího M. Jáněho vůči Chaloupkovi hrál menší časový odstup. Mezi kanoistkami byla nejsilnější Tereza Fišerová, bez překvapení pak skončila pouze kategorie C2 mužů.

Česká nominace

Muži, K1: 1. Prskavec (nominaci měl jistou díky medaili na LOH 2016), 2. Tunka 33 bodů, 3. Přindiš 29, 4. Hradilek 24.
C1: 1. Lhota, 2. Gebas oba 26, 3. M. Jáně, 4. Chaloupka oba 24.
C2: 1. Karlovský, J. Jáně 33, 2. Kašpar, Šindler 29, 3. Koplík, Vrzáň, 4. V. Heger, T. Heger všichni 23.
Ženy, K1: 1. Kudějová 31, 2. K. Galušková (Sušice) 26, 3. A. Hilgertová 25, 4. Š. Hilgertová 18.
C1: 1. Fišerová (Dukla) 33, 2. Jančová 26, 3. Říhová (USK) 24, 4. M. Satková 23.
Pozn.: Závodů SP se mohou v kategoriích K1 muži i ženy a C1 muži zúčastnit 4 lodě, v kategoriích C1 ženy a C2 muži 3 lodě. Závodů MS a ME pak v každé kategorii o jednu loď méně.