„Opět jsem přijel trošku zklamaný, rozladěný. V hlavě to mám tak, že chci vyhrávat. Jen je potřeba si uvědomit, že jsme měřili síly s nejlepšími z nejlepších. Tohle je absolutní špička,“ svěřil se svými pocity trenér českých reprezentantek Petr Lacek a pokračoval: „Necítím, že by holky na světovou špičku měly nějaký výrazný odstup. Je to o naprostých drobnostech. Z hlediska síly, rychlosti jsme na stejné úrovni, možná je to jen o nastavení hlavy. Přitom naše možnosti v přípravě jsou úplně jinde, než jaké má světová špička. Ti nejlepší se věnují sportu čtyřiadvacet hodin denně. Jsou v armádě, sportu mají podřízenou stravu, denní režim. Mají speciální kouče na boj, jiné na kondiční přípravu, jsou pod dozorem špičkových lékařů. Já jsem rád, že se touto elitou můžeme měřit, bojovat s ní vyrovnaně. Jsou to ale dva světy. Něco jako když fotbalisté Plzně hrají zápas Ligy Mistrů na Realu,“ našel příměr.

Iveta Jiránková v kategorii do 67 kilogramů prohrála Mexičankou Victorií Tamez. Se soupeřkou už se potkala před pěti lety. Tehdy se jednalo o jednoznačnou záležitost, česká závodnice prohrála rozdílem několika tříd. „Tentokrát to skončilo 6:4, takže je to prohra o jednu ránu do vesty. Rozhodně se nedá říci, že by na soupeřku neměla. Bylo to opravdu jen o kousek. Iveta ani jednou neinkasovala na hlavu. Soupeřka posléze došla k bronzové medaili a v dalším kole vyřadila světovou jedničku Hyeri Oh z Koreje, které se po obličeji prošla hned několikrát,“ uvedl Lacek.

Na turnajích nejvyšší světové úrovně se nebojuje až na tatami. Je běžné, že soupeřky na sebe připravují za pomoci videa, trenéři hledají optimální taktiku. „Soupeřku jsem studoval, ale dobrou práci odvedl i trenér Mexičanky. Asi se inspiroval prohrou Ivety na turnaji v Belgii. Tam soupeřka z Polska hodně používala pěsti a fungovalo to. Taktika Tamez z toho vycházela,“ všiml si kouč.

Ilustrační foto.
Florbalisté ztratili první příčku

Podobně jako o trochu zkušenější kolegyně si vedla i druhá pelhřimovská taekwondiska Dominika Hronová v kategorii do 49 kilogramů. Srdnatě bojovala, nezklamala, ale s Kypřankou Kyriaki Kouttoki prohrála. „Ve druhém kole vedla 11:8, nakonec prohrála 19:15. Poslední kolo beru zčásti na sebe. Nepovedlo se mi jí zklidnit, nezafungovala nám dobře komunikace. Ve chvíli, kdy bylo třeba se přihlásit o video, tak jsem to neudělal. Dominice jsem v tu chvíli špatně rozuměl. Kdybych to udělal, získali bychom i více času, mohli jsme s poradit a třeba leccos změnit. Zpátky to už nevezmu,“ je k sobě kritický Petr Lacek.

V seriálu Grand Prix už je na programu jen finálový turnaj. Toho se bude účastnit jen šestnáct nejlepších, takže obě české závodnice pozvánku už neobdrží. Přesto je jejich program v nejbližších týdnech hodně zajímavý. „Dominika za čtrnáct dnů bude startovat na mistrovství Evropy jednadvacítek, kde loni získala stříbro. Z našeho klubu tam pojedou ještě David Šimek a Jan Fiala. Ivetu čekají turnaje kategorie G. Bude to jakási nadstavba Grand Prix, i na nich narazí na absolutní světovou špičku,“ vyjádřil se trenér pelhřimovského klubu.

Vítězem podzimní části III. třídy se stali fotbalisté Nového Rychnova B.
Podzimním králem je N. Rychnov