„V play down jsme sezonu zachránili. Vzhledem k tomu, s jak úzkým kádrem jsme soutěž absolvovali, je to asi maximum, čeho jsme mohli dosáhnout," domnívá se trenér Petr Zajíček. Myšlenky na play off byly podle jeho názoru za daného stavu utopií. „Asi se dala základní část zvládnout lépe, bylo v našich silách více než jedenáct bodů, které jsme získali, ale na to, abychom se úplně vyhnuli bojům o záchranu, jsme tým neměli," je přesvědčený.

Pelhřimovští florbalisté úspěšnou záchranářskou misí jen potvrdili, že nadstavby sezon jsou to, co je zdobí. Spartak v nich má letité zkušenosti a je neobyčejně úspěšný. Od vstupu na prvoligovou scénu v sezoně 2007/2008 hrál čtyřikrát o postup – tedy play off nebo play up a čtyřikrát o udržení. Nervozitu záchranářských bojů nezvládl jen jednou, v roce 2011 nestačil na České Budějovice. Oproti tomu letos stál na druhé straně nováček soutěže. Pro Black Angels hovořilo jen to, že by v případě pátého rozhodujícího zápasu dostal výhodu domácího prostředí. A na to nedošlo.

„Za ty roky už kluci vědí, co takové zápasy potřebují. Zvládli jsme je dobře, navíc se k nám přiklonilo i štěstí. Byly to vyrovnané zápasy, které rozhodovaly maličkosti. Dařilo se nám udržet nervy na uzdě, soupeři naopak ne. Několikrát nám zcela zbytečně nabídl přesilovky," všiml si Zajíček.

Před rozhodujícími duely bylo otázkou, jak vrchol sezony zvládne pelhřimovská defenzíva. Ta v základní části hlavně na hřištích soupeřů nefungovala, nejednou se narodily i dvouciferné debakly. Jenže Spartak v sérii proti Black Angels stál vzadu na pevných nohách, navíc beci měli za zády ve skvělé formě chytajícího Venkrbce.

„Rozhodně tohle není výsledek jednoho hráče, ale Venkrbec byl naší jistotou. Důležité bylo, že hlavně v úvodech utkání dokázal pochytat šance soupeře a my jsme neztratili. Dával týmu jistotu," povšiml si trenér.

Budoucnost? Nejistá

Pelhřimov ale každopádně stojí na rozcestí. Na rozdíl od většiny celků I. ligy hraje zápasy jen na dvě pětky a tým mu navíc stárne.
„Nedovedu si představit, že bychom to za podobné situace udrželi ještě rok," přiznal Zajíček, ale moc možností, jak doplnit tým, nemá: „Hráči v dorosteneckém věku odpovídající kvalitu nemají. Pár talentovaných bych viděl v béčku, ale je otázkou, jestli se jim bude chtít pracovat. Pro ně by to znamenalo vystoupit z určitého pohodlí, dávat florbalu víc než dosud. Druhá nejvyšší soutěž se bez kvalitní letní přípravy a pravidelné tréninkové docházky v sezoně hrát nedá," připomenul.

Závěry ze sezony

Klady:
- tým je partou, umí zabojovat, když je to důležité
- dokáže uplatnit zkušenosti
- umí hrát disciplinovaně
- nechybí osobnosti
Zápory:
- mužstvo stárne
- hra na dvě pětky jde proti vývoji florbalu
- Spartak neumí na hřištích soupeřů