Sezona 2021 byla pro pacovskou atletku rozhodně vydařená. Jaké je vaše hodnocení?
Souhlasím, oddíl se prosazoval hlavně v jednotlivcích. Díky Dorotě Skřivanové a Lucii Kozojedové jsme získali tři zlaté medaile na mistrovství republiky, což je srovnatelné s oddílovými úspěchy ze sedmdesátých let. Kromě mistrovských titulů získali republikové medaile ještě Dorota Skřivanová v hale v dálce a žák Jakub Koucký. Pět medailí z republikových šampionátů je úspěch a zaznamenali jsme i další hodnotná umístění.

Veřejnost sledovala i úspěchy v soutěžích družstev. Historický počin se podařil v první lize ženám…
V první lize žen jsme si splnili tajný sen, ve skupině jsme vybojovali druhé místo a postoupili do extraligové baráže. Jde o největší úspěch družstva v historii oddílu.

Co způsobilo letošní výkonnostní posun ženského áčka? Během sezony jste opakovaně zmiňoval výbornou atmosféru v družstvu a jeho soudržnost. Podařilo se i dobře doplnit družstvo?
Ano, družstvo se nám podařilo vhodně doplnit, přínosem byla v první řadě Michaela Kovandová, která přišla do Pacova z pražské Sparty. Povedly se i další přestupy, i když se to úplně neprojevilo na získaných bodech. Závodnice, které přišly, určitě přispěly k dobrému týmovému duchu. Na druhé straně zůstaly v družstvu všechny dřívější opory, i když Anička Tousková, jedna z nich, pro zranění takřka nezávodila. A jako výborné se ukázalo doplnění družstva mladými děvčaty z naší pacovské základny.

Na časté změny si v průběhu uplynulého půlroku několikrát trenér Velkého Meziříčí Jan Šimáček postěžoval. „Prakticky neustále jsme něco lepili, základní sestava tudíž nebyla příliš ustálená,“ postýskl si.
Měli jsme dost výkyvů, bodů šlo uhrát více, hodnotí podzim kouč Meziříčí Šimáček

Připomeňme některé individuální počiny a příspěvky pro klub. V individuálních závodech i první lize žen vynikala vícebojařka Dorota Skřivanová, mistryně ČR v pětiboji v hale i v sedmiboji na dráze, nejlepší česká vícebojařka roku 2021. Zůstane v Pacově i pro další sezonu, přestože se připravuje ve skupině trenérky Martiny Blažková v Praze v USK?
Dorota Skřivanová vybojovala pro družstvo nejvíc bodů, ale postupně se o bodový zisk zasloužila i Michaela Kovandová. Dorka Skřivanová zůstává v Pacově i pro další sezonu, domluvili jsme se, že nadále bude závodit za nás.

Výjimečným talentem je Lucie Kozojedová, v hodu diskem patří v žákovské kategorii s osobním maximem 43,47 mezi nejlepší i historických tabulkách… Zajímají se o ni už největší domácí kluby?
O Lucii Kozojedové se už samozřejmě ví, s trenéry se o ní bavíme. Žádný tlak z největší klubů na ni ale zatím není, přece jen to v byla v roce 2021 ještě žákyně.

Když je řeč o některých jménech, tak už jsme se bavili o Michaele Kovandové, která se během sezony výrazně zlepšovala, a to hned v celé řadě disciplín. Zapomenout bychom neměli ani na Renátu Tenklovou, jíž se dařilo naopak v první části sezony. Za zmínku ale určitě stojí přínos i příklad Petry Kotlíkové, která ve 39 letech na vytrvaleckých tratích dokonce zlepšovala osobní rekordy…
Petra zraje jako víno. Sama má dvě malé holčičky, v Praze, kde žije, trénuje navíc skupinu děvčat, k tomu si dělá žákovskou trenérskou třídu, licenci. Do budoucna plánuje věnovat v Praze trenérské práci, ale závodit chce dál za Pacov. Pořád s ní počítáme, je to výborná běžkyně, vždyť na extraligové baráži nadělila soupeřkám na pětce kolo.

Jak si vedla další družstva? O mužích se letos moc nehovořilo.
Muži pacovského Slavoje působili ve druhé lize a získali třetí místo. Družstvo nebylo příliš početné, do soutěže se zapojily zhruba dvě desítky závodníků. Oporou byl Víťa Kotrba, který je věkem ještě junior. Jedná se o dalšího vrhače, který vyšel ze skupiny trenéra Radka Vitovského, v současnosti spolupracuje s trenérem Liborem Rackem, bývalým vynikajícím diskařem.

Talentovaný běžec Tomáš Staněk se stal vítězem letošního ročníku Velké Kunratické v kategorii mladších žáků.
Talentovaný běžec Staněk s přehledem zvítězil na slavné Velké Kunratické

Co můžeme říct při hodnocení sezony 2021 o pacovské mládeži? Objevují se v jejích řadách další talenty?
Nějaké talenty se v klubu objevují stále. Jmenoval bych třeba běžce Honzíka Machotku nebo už zmíněného Jakuba Kouckého. V nové sezoně budeme mít kvalitní dorostenky, i když ta skupina nebude nikterak početná. Na podzim jsme dělali do oddílu nábor a přišlo k nám přes dvacet dětí, talenty budou i mezi nimi.

Jak bude vypadat zimní příprava? Jaké závody čekají pacovské atlety a atletky v tomto období?
Zimní příprava v oddíle už začala, jedna skupina už má za sebou podzimní soustředění. Trénuje se v prostorách stadionu, kde máme i posilovnu, máme zajištěnou školní tělocvičnu a dojde i na výběhy do terénu.

S jakými plány a cíli půjde oddíl do sezony 2022? Plánujete nějaké změn v kádrech jednotlivých družstev?
Každoročně spolupracujeme s atletickým oddílem v nedaleké Nové Včelnici, který nám i letos zapůjčil formou hostování několik svých závodnic. Uvidíme, jak to bude vypadat se spoluprací s Havlíčkovým Brodem, budeme jednat s dalšími kluby v okolí, nabízí se třeba Tábor. Co se týče cílů, tak chceme zopakovat letošní úspěchy. To platí v první řadě pro první ligu žen, s děvčaty to probíráme, loňský postup do extraligové baráže bychom chtěli obhájit. Družstvo bylo hodně mladé, za rok bude o rok starší, děvčata by se zase mohla výkonnostně posunout nahoru. Předpokládám, že se nová sezona bude týkat ještě jedné naší závodnice. Michaela Burda, v minulých letech jedna z našich nejlepších závodnic, která má dvojí občanství a žije v Rakousku, kvůli covidu letos vůbec nezávodila. Až se vrátí, budeme ještě silnější.

Mistrovské tituly pacovských závodnic v roce 2021:
MČR žen v hale – pětiboj:
1. Dorota Skřivanová – 4238 bodů (13. února, Praha-Stromovka)
MČR žen – sedmiboj:
1. Dorota Skřivanová – 5773 bodů (6. června, Třebíč)
MČR žactva – hod diskem:
1. Lucie Kozojedová – 43,47 metru (18. září, Mladá Boleslav)