V soutěži mužů by měl k favoritům patřit Ondřej Kopecký z Dukly Praha s osobním rekordem 7791 bodů. Na únorovém halovém mistrovství republiky skončil druhý ze Helceletem.

V Třebíči se představí ale jeden ještě zajímavější atlet. Mezi přihlášenými je odchovanec třebíčské atletiky a někdejší juniorský mistr světa Jiří Sýkora. „Mistrem světa se v Eugene stal v roce 2014, kromě toho je Jiří Sýkora ještě mistrem Evropy do 22 let, jímž se stal v roce 2017 v Bydhošti,“ připomněl největší úspěchy třebíčského odchovance Josef Vomela, předseda třebíčského atletického klubu.

Jiří Sýkora se teď do Třebíče vrátí v barvách PSK Olymp Praha. „V posledních sezonách ho ale pronásledovala zranění, jeho sportovní forma je velkou neznámou,“ dodával Josef Vomela. Osobní rekordy nad osmitisícovou hranicí zaznamenal Jiří Sýkora před více než pěti lety, v Eugene bral juniorské zlato za 8135 bodů, o dva roky později získal v Götzisu 8121 bodů.

Mezi ženami bude patřit k favoritkám Jana Novotná (USK Praha) s osobním maximem 5905 bodů. Největší soupeřkou by jí měla být jediná zástupkyně vysočinských atletických klubů mezi dospělými, Dorota Skřivanová, která závodí za TJ Slavoj BANES Pacov.

Dorota Skřivanová si loni vytvořila osobní rekord 5667 bodů, letos v únoru pak zaujala titulem mistryně České republiky na halovém šampionátu v pražské Stromovce, kde porazila o 27 bodů kvalitní Kateřinu Dvořákovou. Zmíněná Jana Novotná na domácím halovém mistrovství nestartovala. „Jana Novotná bude asi největší soupeřkou. Já se do Třebíče moc těším, konečně to bude pořádný závod. Na úspěch na halovém mistrovství republiky bych ráda navázala,“ prohlásila Dorota Skřivanová.

Před šampionátem neskrývá medailové ambice. „Spoléhám na to, že nic nepokazím, že mě podrží dálka. Ráda bych si vylepšila osobní rekord a věřím, že to nakonec cinkne,“ řekla vysočinská všestranná atletka, která se poslední rok připravuje pod vedením trenérky Martiny Blažkové. I když ještě není uzavřená olympijská nominace, na hry v Tokiu nemyslí. „Limit je hodně vysoko, letošní olympiáda není reálná,“ dodala dvaadvacetiletá Dorota Skřivanová.

Celkem je na třebíčský republikový šampionát přihlášeno osmdesát závodníků a závodnic, kromě Doroty Skřivanové mají vysočinské oddíly zastoupení v mládežnických kategoriích. Mezi juniorkami se představí Kristýna Všetečková (TJ Spartak Třebíč), mezi dorostenkami její oddílová kolegyně Denisa Zahrádková a Patricie Vrzalová (Atletika Jihlava) a mezi dorostenci další třebíčský talent Adam Havlíček. „Adam Havlíček je podle mě favoritem na zlato, měl by útočit na hranici sedmi tisíc bodů,“ poukázal na ambice případného následovníka Jiřího Sýkory předseda třebíčských atletů. Zabodovat by měly i nadějná překážkářka a skokanka Kristýna Všetečková či všestranná Denisa Zahrádková.

Dvoudenní atletický maraton na třebíčském stadionu v ulici Manželů Curieových začíná v sobotu 5. června v 10 hodin. „Úvodní disciplínou bude stovka, poslední sobotní disciplína, běh na čtyři sta metrů má start patnáct minut po dvacáté hodině. V nedělišestého června začínáme v devět hodin, start závěrečné patnáctistovky je v půl šesté večer,“ uvedl k programu Josef Vomela.

Za známých režimových opatření se na stadion s kapacitou tisícovky diváků dostane nejvýše pět stovek lidí, kromě závodníků, trenérů, doprovodu, pořadatelů a rozhodčích jsou povoleni i diváci. Pro atletický oddíl s jedinou osmidráhou na Vysočině je to historický pořadatelský vrchol, dosud Třebíč hostila finále extraligy či vrcholné mládežnické soutěže.

Vysočina na MČR v atletických vícebojích
Ženy (sedmiboj): Dorota Skřivanová (TJ Slavoj BANES Pacov). Juniorky (sedmiboj): Kristýna Všetečková (TJ Spartak Třebíč). Dorostenky (sedmiboj): Denisa Zahrádková (TJ Spartak Třebíč) a Patricie Vrzalová (Atletika Jihlava). Dorostenci (desetiboj): Adam Havlíček (TJ Spartak Třebíč)