A má to být o mnohem lepší než loni. V Kodani se jí nezamlouvala příliš rovinatá a navíc mokrá trať, jejímu naturelu přece odpovídají kopce.

Před rokem skončila až na 28. místě se ztrátou 2:57 minuty. Teď to má být podle kouče Petra Nováka výrazně lepší. Do časovky vyrazí v nizozemském Valkenburgu už dnes. A kopec na trati jí dělá radost.

Časovkou však pro ni program neskončí. Poprvé v kariéře seriózně plánují s koučem na mistrovství světa i start v závodě s hromadným startem.

„Zkusila si v červnu závod Tour de Feminin, jela tam v jedné etapě 80 kilometrů v úniku, vyhrála dvě horské prémie, pak jela i v balíku. Říkám: To bylo dobré, zkus to i na mistrovství světa," prozradil kouč. „V časovce je do cíle kilometrový kopec až s dvanáctiprocentním stoupáním, tam se nechá udělat minuta

A v hromadném startu se jede osm kol a na každém okruhu je 2x stoupání, takže každých zhruba sedm kilometrů jedno stoupání. Martina se těší, já to na ní vidím."

Přesto má Martina Sáblíková skromné cíle. „Nevím, na co myslí Petr (Novák). Já mám ale skromný cíl: být na tom líp než minulý rok. Jsem prostě skromná," vyhlásila. „Pojedu tak, abych si v cíli mohla říci, že jsem naprosto spokojená."

Letos má ale v nohou mnohem více přípravných kilometrů. „Mám najeto tak 2 000 kiláků na kole, loni to bylo zhruba 1 500. Určitě mám víc," vysvětlovala. Přípravu si zpestřila soustředěním s nizozemským týmem. „Dobré to bylo. Projeli jsme trať časovky družstev i jednotlivců, pak hromadám. Jeli jsme i časovku na 1,5 kilometru ve městě. Denně jsem s nimi byla čtyři hodiny na kole. Bylo to něco jiného a docela mě to bavilo. Takové otrkávání se."

Pomohla jí i Tour de Feminin. „Bylo něco jiného jet republiku se 40 ženskými a tohle, kde jich je 120. Vím teď, jak se tam ty ženské pohybují. Hodně mi to dalo," líčila česká rychlobruslařka. Právě tady ji oslovil trenér z nizozemského profitýmu Domans Boels, nabídl jí srpnové soustřední v dějišti šampionátu.

K rychlejším časům a k lepším výsledkům by mělo přispět také nové kolo Specialized. „Mělo by ubrat pár vteřinek," usoudil kouč Petr Novák. Problémy se sedlem jsou zažehnány. „Šlo jen o maličkost, teď už je vše dobré," uklidňovala Martina Sáblíková.

Dnes tedy čeká Sáblíkovou časovka, v sobotu závod s hromadným startem.