I když bude podobně jako na dalších závodech v hlavní roli chronometr, vzhledem k pokročilosti cyklistické sezony si pořadatelé kladou i jiné cíle. „Primárním cílem je přilákat přátele, kamarády a známé, kteří se potkávají na závodech horských kol v průběhu roku, a společně zakončit sezonu. Nezveme k nám úplně profesionální cyklisty, ale současně se snažíme nabídnout špičkové zázemí a servis. Snažíme se vše dělat s nadšením, aby si to u nás všichni užili,“ představil ideu závodu jeden ze spolupořadatelů Tomáš Voplakal.

Trasa povede krajinou kolem zříceniny hradu Orlík, ale cyklisté zavítají i do centra Humpolce. „Povrch tvoří z devadesáti pěti procent lesní nezpevněné cesty, louky a polní cesty. Po asfaltu se jede minimálně, takové úseky jsou vyloženě jen na přejezdy mezi částmi v terénu. I když okruh má převýšení 590 metrů, závod jako celek není až tak náročný. Je zvladatelný i pro amatéry,“ tvrdí Voplakal.

Start i cíl je v areálu hřiště národní házené, hlavní kategorie hned dvakrát projede přes Horní a Dolní náměstí.  „Jedná se o divácky velmi atraktivní pasáž, protože dojde na sjezd schodů. Vzhledem k tomu, že je to brzy po startu, budou tam navíc závodníci najíždět ještě prakticky v balíku,“ zve Voplakal diváky. Další atraktivní úsek je stoupání k Orlíku.

Akce si neklade za cíl stát se masovou, kromě přidružených dětských kategorií je plánována pro maximálně 170 lidí. „Ve středu už bylo přihlášeno 159 závodníků, kapacita byla prakticky naplněna. Pár míst si ještě ponecháme pro ty, co dorazí přímo na start. Chceme, aby se závod jezdil v jakési rodinné atmosféře, proto je počet startujících omezen,“ vysvětlil Tomáš Voplakal.

Cyklomaraton je součástí poháru Triatlet Humpolecka a současně ho i uzavírá. Sérii zahájil cyklozávod Bruncap, následoval trailový Běh kolem Orlíku, v půli léta se uskutečnil triatlon v Plačkově a posledním z kvinteta podniků je MTB štafetový závod dvojic Vystrkovská 250.