Ten se za dva týdny vydá na juniorské mistrovství světa do Budapešti. „Martin na nominačním turnaji splnil povinnost, byl jsem přesvědčen, že uspěje. Od jara udělal celkově velký pokrok, zapracoval na slabinách, zesílil v ramenech, zvýraznil prsa. Dohromady přibral osm kilo. Jeho forma šla evidentně nahoru,“ neskrývá spokojenost Smutkův trenér Vladimír Pajič ze žďárského oddílu SK Best Fitness.

Jednadvacetiletý junior tak na šňůrku letošních triumfů přidal další korálek. Po vyhraném mistrovství Moravy a Slezska vybojoval titul republikového vicemistra, poté poprvé nakoukl do reprezentace, s níž odjel na evropský šampionát do Ruska. Nyní ho čeká konfrontace se světovou špičkou.

Vzhledem k faktu, že Smutek zažívá premiérovou sezonu na soutěžní scéně, získal slušný kredit. „Martin byl ve své kategorii navíc jako jediný zařazen do skupiny A, což znamená, že bude českou jedničkou, od které se očekává, že by v Budapešti mohla zasáhnout do konečných výsledků.

Teď spolu s ostatními reprezentanty časuje tu pravou formu na čtrnáctidenním soustředění v Bolaticích, odkud naše výprava vyrazí na šampionát,“ popisuje Pajič.

Státní šéftrenér zvažuje, v jaké kategorii žďárský borec nastoupí. „Zatím je vedený ve skupině sportovní kulturistiky. Nikdo lepší než on v tuhle chvíli k dispozici prostě není. Mistr republiky Milan Menda má nějaké problémy se svazem, které ho z národního týmu vyřadily. Nicméně ve hře je stále varianta, že Martin naskočí v klasické kulturistice, kde by měl možná vetší šance. Tahle kategorie je totiž limitovaná váhou a výškou,“ vysvětluje Pajič.

Jeho svěřenec váží něco přes 75 kilogramů. Ve sportovní třídě často zápolí s borci kolem metráku. „A právě tenhle faktor samozřejmě představuje handicap,“ doplňuje kouč.

Smutek se letos musí cítit jako galejník. Kromě týdenní dovolené trávil v posilovně skoro každý den. „Makal opravdu nadoraz. Chce to disciplínu i trpělivost. On projevil oboje,“ ocenil mladého siláka Pajič.

Ten svého svěřence do maďarské metropole doprovodí. „Mistrovství světa se koná 1. – 3. prosince. Favority budou podle mě Egypťané, možná Katařané. Ačkoli záměrně tipuji hodně vysoko, když bude mít Martin štěstí, mohl by se probít do finálové šestice nejlepších,“ doufá Pajič.