Na trati dlouhé 80 kilometrů je čekalo převýšení 1600 metrů. Ze 70 účastníků se na ni vydaly i tři ženy, zbytek si vybral tratě kratší, řekl ČTK hlavní organizátor akce Josef Frey. Šestý ročník závodu o putovní pohár se na této trati pojede 14. července, připomněl.

Vysočinou vede zhruba 2400 kilometrů značených cyklotras, za poslední dva roky se prodloužily o více než 200 kilometrů. V poslední době bylo v kraji otevřeno i několik nových půjčoven kol a svoji nabídku pro cykloturisty upravují také ubytovatelé.

Nejdelší novou trasou v kraji je Mlynářská stezka, která turistům připomíná historii mlynářství. Byla otevřena loni v červnu a měří 180 kilometrů. Jezdci se po ní dostanou z Nového Města na Moravě přes Náměšť nad Oslavou a jihomoravský Vranov nad Dyjí až do rakouského Hardeggu.

Turisté si nyní na Vysočině mohou vybírat ze 108 značených tras. K nejatraktivnějším patří právě trať Přes tři vrchy Vysočinou. Vede totiž převážně po lesních cestách a zpevněném povrchu, jen v malé části po asfaltu. Cyklisté po ní vystoupají i na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny - Javořici, jejíž vrchol dosahuje 837 metrů nad mořem. Řada z nich odtud míří k Velkému pařezitému rybníku a do Telče - města na seznamu historického dědictví UNESCO.