„Nejvíce se těším na křemešnickou rychlostní zkoušku a skok u Těchobuze,“ sdělil Libor Votava z Plzně, který s upravenou felicií na přední příčky nepomýšlí. „Přede mnou jedou větší střelci. Hlavně chci závod dokončit,“ doplnil Votava, který se po Pelhřimovsku sveze podruhé.

Favorit při zemi

S tratí se včera seznamoval i Karel Trojan, který skromně odmítl nálepku jednoho z hlavních favoritů. „Přijel jsem sem hlavně pobavit diváky a také abych udělal radost jednomu z mých pelhřimovských sponzorů,“ tvrdil závodník, jehož Mitsubishi Lancer EVO IX sjede v 17 hodin na pelhřimovském náměstí z rampy se startovním číslem jedna.

Právě dnešní zahajovací show doznala na poslední chvíli dvou změn. „Podařilo se nám zajistit špičkové vystoupení automobilových kaskadérů. Ti se představí u pošty, jen co vyrazí vstříc rychlostní zkoušce poslední závodník,“ pozval ředitel pelhřimovské rallye Richard Gnojek diváky na náměstí.
Druhá změna rozradostní fanoušky kapely Ready Kirken. Ta nahradí ve večerním programu původně slíbený objev roku skupinu East Park.

Poprvé dvoudenní pelhřimovská rallye zároveň představuje velkou zkoušku součinnosti všech pořadatelských složek. Organizátorům vyšli vstříc především dobrovolní hasiči, na dodržování bezpečnostních předpisů jich budou okolo trati dohlížet tři stovky.

Bez tragédie

Jejich pomoci si cení i funkcionáři hasičského sboru. „Dohoda mezi organizátory a jednotlivými spolky šla mimo nás. O to více mě těší, že se kolegové z vesnic nestraní pomoci i při událostech, které s jejich původním posláním až tolik nesouvisí,“ pochválil dobrovolníky starosta okresního sdružení Václav Kubíska.

Rallye se vrátí na pelhřimovské náměstí zítra před šestou hodinou odpolední, vyhlášení vítězů se uskuteční večer na letišti v Kámeni. „Ať vyhraje ten nejlepší. Jenom doufám, že se rallye obejde bez neštěstí,“ rád by Gnojek nechal definitivně zapomenout na tragédie úvodních dvou ročníků.

Při premiéře tehdy skonal po havárii u Velkého Rybníka jeden ze zahraničních jezdců, předloni zemřel na selhání srdce Tomáš Vojtěch. Rallye se i letos pojede na jeho počest, číslo pět zůstane vyřazeno.