Základ zahraniční konkurence vytvoří jezdci ze Slovenska (loňský vítěz MX2 Tomáš Bučenec, Martin Kohút), Rakouska a Německa.

V kategorii Open se od úvodního závodu rozpoutá bitva mezi obhájcem titulu Jiřím Čepelákem (Yamaha Profi Auto) a předloňským mistrem Janem Zarembou. V kuloárech se více věří Zarembovi. Jeho sílu uznává i Čepelák.

„Mezi favority třídy Open určitě patří Honza Zaremba, dále se o titul poperou Michal Kadleček, Martin Žerava a Martin Michek. Já jsem loni k favoritům až tak nepatřil, letos se se mnou bude počítat určitě víc. V zimní přestávce jsem na sobě hodně zapracoval a to potvrdil i přípravný závod v Itálii,“ říká zkušený Čepelák, který měl před časem v Pacově těžký pád, při němž si zlomil nohu. „To už je pryč, na to člověk nesmí myslet,“ mávne rukou.

Jméno rivala Zaremby však nevyslovil jen tak. Ten totiž svoji skvělou aktuální formu demonstroval na premiérovém podniku světového šampionátu ve Španělsku. Ve třídě MX3 úvodní jízdu vyhrál a po dvou závodech mu patří druhá příčka.

„Kartami zamíchá i Tomáš Bučenec, jenž přestupuje z MX2. V Pacově však bude chybět, protože si ve Španělsku poranil nohu. Silný v této třídě bude i devatenáctiletý Jiří Bittner, který se blýskl v zimních halokrosech, na stupínky nejvyšší pomýšlí i zkušený Petr Bartoš z Orion teamu Litomyšl,“ doplňuje výčet favoritů tiskový mluvčí pacovského závodu Evžen Zadražil.

Třída MX2 (dříve do 125 ccm) se pojede jako pohár KTM Sette. V Pacově však bohužel kompletní špička nebude. „Smola, Soukup a Špaček totiž startují na mistrovství Evropy juniorů v Itálii. Přítomen nebude ani Michal Votroubek, který se v Itálii pro změnu zúčastní amatérského mistrovství Evropy. Na startu se však sejde početné jezdecké pole nabité mladými dravými jezdci. Jezdecké pole doplní také jezdci ze zahraničí,“ říká Zadražil.

Ve třídě Veterán nad 40 let budou mezi favority patřit pacovští odchovanci František a Jiří Hrobští, startující oba za Motosport Chýnov.

„V této kategorii ale startují i známé legendy českého motokrosu jako Zdeněk Velký, Petr Kovář, Miroslav Štaud, Zdeněk Špaček, Roman Heinrich či Ervín Krajčovič. A samozřejmě i oni budou chtít v Pacově vyhrát,“ dodává Zadražil.

PAVEL MIKEŠ, AMOS KREJČÍ