Motokrosový kalendář proti loňské sezoně opět doznal změn. „Ani letos jsme neupustili od rotace dějišť jednotlivých závodů. Změny zaručují jezdeckou pestrost a současně nabízejí podívanou na kvalitní motokros fanouškům prakticky na celém území republiky. Letos roli náhradníků převzali pořadatelé v Lokti, Jiníně a v Třemošnici, do seriálu se naopak po delší či kratší pauze vracejí severomoravské Petrovice u Karviné, Kaplice poblíž České Krumlova a západočeské Stříbro,“ vysvětluje promotér šampionátu Jan Juřička.

Právě závod ve Stříbře bude mít nádech nostalgie. „Letos si připomene šedesát let od uspořádání vůbec prvního oficiálního motokrosu u nás,“ prozrazuje Juřička.

Stejně jako loni zůstávají i letos v seriálu Pacov, Šumperk, Holice a Kramolín.

Právě motokrosový areál Propad, kde šampionát tuto neděli začíná, se těší mezi jezdci velké oblibě. A tak není divu, že v minulých dnech měli pořadatelé k dispozici přihlášky zhruba 150 jezdců z České republiky, Slovenska a Rakouska.

Pacov navíc patří k divácky nejnavštěvovanějším závodům mezinárodního mistrovství České republiky. „Loni přišlo na závody kolem pěti tisíc lidí, to je rekord. Doufáme, že v tomto trendu budeme pokračovat,“ doufá ředitel závodu Jan Smolek.

Pořadatelé na diváky mysleli a přichystali pro ně novinky. „Vybudovali jsme v areálu dva podchody. Diváci se dostanou bez problémů z depa až na start. V zadní části areálu tak vznikne nový skok. Bude to atraktivní pro diváky i jezdce,“ láká Smolek a dodává: „Další velkou změnou je přesun předparkoviště. Přesunuli jsme ho hned ke startu, dnes to je u tak velkých závodů povinnost.“

Loňský návrat Pacova do mezinárodního mistrovství České republiky a jeho letošní pokračování „pobytu“ v kalendáři drtivá většina motokrosařů vítá.

„Trať v Pacově je perfektní, pořadatelé zkušení a divácká kulisa výborná. Velmi rád tam závodím a navíc se mi tam celkem daří. Doufám, že tomu tak bude i v neděli,“ nechal se slyšet obhájce titulu ve třídě Open Jiří Čepelák.

„V Pacově jsem pár let nestartoval, ale co si pamatuji, byla tam vždy jedna z nejlepších atmosfér v českém mistráku. Trať by mohla být trochu techničtější a pomalejší, jinak se mi ale líbí. Je to typická česká trať,“ tvrdí Josef Kulhavý, reprezentant v motokrosovém mistrovství světa.

„Až trénink v Pacově ukáže, kdo by mohl letos pomýšlet na titul. Trať v Pacově je taková správně těžká, moc se tam těším,“ říká talentovaný Jiří Bittner, černý kůň třídy Open.