Rozhoduje cena

Důvodem může být vzrůstající cena v tuzemských horských oblastech, která se hlavně ve velkých a vyhlášených střediscích výrazně neliší od té zahraniční.

„Cenu ovlivňují především služby, úroveň ubytování a například i ski pasy, které jsou ve většině případů součástí zájezdu. U nás je největší zájem o italská zimní střediska, která jsou cenově asi nejpřijatelnější,“ prozradila majitelka pelhřimovské cestovní kanceláře Alena Svobodová.

Například šest dní v italských Alpách vyjde čtyřčlennou rodinu na necelých třicet tisíc korun.

Kromě přijatelných cen však české lyžaře láká především rozmanitost a velikost zahraničních hor a v neposlední řadě také kvalita vleků i samotných sjezdovek.

České hory zatím vedou

České hory ovšem mají stále své nesporné výhody. Jsou dopravně dostupnější a ceny vleků jsou stále nižší.

„Dá se říci, že dovolená v tuzemsku se stále pohybuje v nižších cenových relacích. Záleží ovšem na lokalitě a hlavně na požadavcích konkrétního zákazníka. Pokud chce někdo luxus, musí počítat také s většími finančními výdaji,“ dodala Svobodová.

„Na zimní dovolenou se těším celý rok. Ráda bych se podívala například do Alp, ale zdá se mi to stále moc drahé,“ podotkla Jana Krejčí, která se koncem ledna chystá na týdenní lyžařský pobyt do Orlických hor.

 

Žádané lokality

Itálie
Cortina D´Ampezzo
Aprica

Francie
Val Thornes
Val Cenis

Rakousko
Zillertal
Schladming – Dachstein