Je velká čest reprezentovat

„Vzhledem ke konkurenci, která se tam sešla, jsem s umístěním maximálně spokojen. Z Čechů jsem skončil třetí, i když oba dva byli těsně přede mnou,“ vypráví student Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, kterému atmosféra mistrovství světa doslova učarovala. „Jedná se o skvěle zorganizovaný podnik, na každém kroku je vidět, že se tam dostali jen ti nejlepší. Navíc je i hrozně krásný pocit, že reprezentujete Českou republiku.“
 
Rodák z Košetic si cestu na světový šampionát otevřel už na jaře, kdy na mistrovství Moravy a Slezska vybojoval stříbrnou medaili, v republikové konkurenci skončil čtvrtý.
 
„Osloven jsem byl hned po mistrovství republiky, protože každý závodník musí podstoupit dlouhodobou přípravu. Kývl jsem prakticky hned a celá příprava pro mě začala prakticky ihned víkendovým soustředěním v Boleticích,“ vysvětluje kulturista, který se připravuje v pelhřimovském fitness centru B+M.

Dlouhá cesta

Od boletického soustředění byl neustále v kontaktu s reprezentačními trenéry. „Musel přijmout fakt, že nemám nic jistého. Byl jsem smířený s tím, že se pokusím dosáhnout té nejlepší formy a pak uvidím, zda dostanu šanci reprezentovat. Trenéři reprezentace nám radili, měli jsme možnost být s nimi v telefonickém kontaktu a navíc se uskutečnilo několik dalších soustředění,“ popisuje cestu na šampionát Hunal.
 
Ten spoléhal nejen na pomoc členů reprezentačního týmu. „Hodně mě podpořili rodiče, příspěvek jsem dostal od obce Košetice a dost mi pomohl Václav Blažek, který mi sháněl výživové preparáty a umožnil mi dvoufázový trénink ve svém fitness centru. Podíl na mém úspěchu mají i moji sparingpartneři.“

Další závody až po škole?

Filip Hunal i přes velký úspěch teď stojí na velkém sportovním rozcestí. Snad v žádném jiném sportu není takový výkonnostní skok z juniorské do seniorské kategorie.
 
„Otázku, co budu dělat dál mi položilo už víc lidí. Hodně jsem toho teď zameškal ve škole a musím to dohnat. Pokud bych chtěl pokračovat mezi muži, znamenalo by to jít cestou velkého zlepšení na svalovém objemu. To není záležitost krátkodobá, takže to možná dopadne tak, že další závody budou až dostuduji,“ uvažuje nadějný závodník z Košetic.