Vytrvalec, který tam strávil v sedle kola třiadvacet dnů, označil za největšího aljašského nepřítele tuhý mráz. „V pětadvaceti pod nulou se to ještě nechalo. Nad ránem ale bývalo i čtyřicet, a to už mi fakt začínala být zima,“ zavtipkoval Kopka, poté ale již vážněji dodal, že místy šlo opravdu do tuhého.
 
„Jezdili jsme každý sám, kolem dokola nikdo. Kolikrát se stalo, že se pod někým probořil led a tam se opravdu bojovalo o život. I když se ten dotyčný vyhrabal ven, musel se okamžitě převléci, pokud tedy měl do čeho. Bylo by otázkou několika málo vteřin, než na něm mokré oblečení přimrzne, což by znamenalo konec,“ podotkl cyklista, který na svém triumfu nijak nezbohatl.
 
Když klidným hlasem řekl, že za aljašské vítězství nedostal nic, v sále to nevěříčně zahučelo. „Člověk jezdí takové závody kvůli něčemu trochu jinému. Ta výhra se ve skutečnosti nedá vyčíslit penězi,“ podotkl Jan Kopka, který by se v nejbližší době rád „prošlápl“ pro změnu středoamerickým deštným pralesem.
 
I další humpolecká beseda bude zavánět dobrodružstvím. „Ještě to nemáme potvrzené, ale rádi bychom přivítali horolezkyni Kláru Poláčkovou,“ závěrem upozornil organizátor Zdeněk Mikulášek.
 
Vítěz náročného závodu Iditarod Trail Invitational napříč Aljaškou promítl školákům, kteří do posledního místečka zaplnili hlediště ki nosálu, dokument plný záběrů a snímků z drsné divočiny.