„Uvažovali jsme o uskutečnění už dva roky. Teď jsme se do toho konečně pustili,“ řekla jedna s organizátorek běhu Jindra Plešáková.
 
Ta se do organizace slavného maratonu pustila se svou kolegyní Annou Kožichovou. Žirovnický běh Terryho Foxe odstartuje v sobotu v deset hodin. Trasa povede kolem Hutního rybníka na Nový svět, Nádražní ulicí na autobusové nádraží a odtud zpět k zámku.
 
„Trasa je vybraná tak, aby ji mohl zvládnout každý. Běh navíc není soutěžní a zdolat se může i chůzí, joggingem, na kole, nebo s ratolestí v kočárku, i se psem na vodítku. Dokonce i na invalidním vozíčku,“ uvedla Plešáková.
 
Smyslem této akce, jejíž patnáctý ročník se u nás letos koná, je vybrat finanční prostředky na výzkum jedné z nejzákeřnějších nemocí.
 
Tento běh vymyslel a uskutečnil v roce 1980 Kanaďan Terry Fox, kterému kvůli rakovině kosti amputovali nohu. Svým během chtěl oslovit všechny ty, kteří byli ochotni přispět finančně na výzkum zhoubné nemoci.
 
Maraton naděje, jak je jeho běh nazýván, se koná nejen v Kanadě, ale v mnoha dalších zemích. Česká republika je v počtu míst, kde se pořádá tento běh, i v počtu účastníků na prvním místě na světě.
 
Výtěžek z akce je v Česku každoročně rozdělen mezi výzkumná pracoviště na základě odborného posudku grantové komise České onkologické společnosti.