„Je to mrzuté. Příprava tras nás stála spoustu peněz i úsilí. Když už jsme pomocí grantu Leader+ koupili za 400 tisíc korun i sněhový skútr, příroda se postaví proti nám. Větru a dešti ale neporučíme,“ posteskl si předseda mikroregionu Zálesí Roman Brzoň. Činovníci z mikroregionu se také dohodli se zkušeným bývalým horalem, který se o pravidelnou úpravu běžecké stopy postará. „Jen už aby napadlo,“ dodal prosebně Brzoň, který se rovněž běžkaření nestraní.

 

Už žádné šlapání

Na sníh toužebně čekají i školáci z Podhradu. Ti mohou vzhledem k poloze školy naskočit do lyží hned před šatnami. „Běžecké kurzy pořádáme okolo Orlíku odedávna. Teď by si děti navíc nemusely pracně vyšlapávat stopu. Jakmile napadne sníh, stezky plně využijeme,“ potvrdil ředitel ZŠ Hradská Pavel Bílek.

A na co se běžkaři mohou těšit? Dostanou na výběr ze dvou okruhů. Ten kratší, necelých třicet kilometrů dlouhý, je zavede na Plačkov, Mikulášov, Staré Bříště, Krásnou Vyhlídku a zpět do Humpolce.

Čtyřicetikilometrová trasa začíná u Školního statku a míří na Kejžlici, Lipnici nad Sázavou, Leštinu, Panský Les a do města se vrací přes Rozkoš.

Zabloudit by neměli ani běžkaři, kteří se na Humpolecku dvakrát nevyznají. Obě trasy jsou vyznačené celorepublikově obvyklým způsobem, který stál humpoleckou kasu více než sto tisíc korun.

 

A usmívejte se

Tvůrci pamatovali dokonce i na soupis pravidel vhodného chování v bílé stopě.

„V běžecké stopě se nechodí bez lyží. Protijedoucí lyžaři se vyhýbají vpravo. Dávají pozor, aby se neohrozili hůlkami. Lyžař, který chce předběhnout někoho pomalejšího, jej upozorní zvoláním stopa či skol. Kdo jede z kopce, ten má přednost. A hlavně se usmíváme na ostatní, aby také měli hezký den,“ píše se v pravidlech.