Zároveň završí trio už proběhlých podniků: Běhu kolem Orlíku, triatlonu IronieMan Plačkov a štafetového závodu dvojic Vystrkovská 250, a vyhlásí celkového vítěze Triatletu Humpolecka. Registrace běží od 9.30 hodin u humpolecké rybárny, start je v 11 hodin. K loňským kategoriím muži a ženy letos přibyly nové: „muži 50+" a „junioři".

„Junioři se utkají stejně jako ženy jen na jednom okruhu s délkou 25 kilometrů. Kategorii nad padesát let jsme zavedli kvůli řadě starších, lépe řečeno zkušenějších cyklistů, z nichž ale někteří – jako pan Jindřich Musil z Bystré – směle konkurují mladším ročníkům," říká Tomáš Voplakal, který závod pořádá s bratrem Liborem a asi 15 dobrovolníky. Očekává účast asi 60 lidí.

Náročné stoupání

Okruh vede stejně jako loni přes Orlík, Hněvkovice, Petrovice, Jiřice a Brunku, částečně po asfaltu, částečně po polních a lesních cestách.
„Maraton na horských kolech je závodem všestrannosti a vytrvalosti. V našem případě je náročné už stoupání na Orlík, zvláště pro ty, kdo pojedou i druhé kolo, kdy přece jen už závodníci cítí větší únavu a vysílení. Další úsek, na který je nutné mít natrénováno, představuje táhlý kopec od Valchy k Petrovicím, kde je navíc nezpevněná lesní a polní cesta, někde s kořeny," zmiňuje nástrahy trati Voplakal.

Navzdory převýšení kolem 460 metrů na okruh zdolal loňský vítěz Jakub Turek z Velosport Valenta Scott Team trať za asi dvě hodiny – průměrnou rychlost měl 25,6 kilometrů v hodině. Mezi ženami zvítězila Kamila Juřičková z HK Skála Štoky. Kdo soutěžil loni, může letos díky stejné trase porovnat výkon  a zdatnost.

Novinkou letošní „Padesátky" je umístnění přechodného dopravního značení v Humpolci a okolí. „Díky dopravním značkám zajistíme vyšší plynulost závodu i celkovou bezpečnost silničního provozu. V této věci bych chtěl poděkovat humpoleckému od-boru dopravy a pelhřimovské policii," doplňuje Voplakal.
Co se týká terénu, nevylučuje v něm rozbahněné cesty, i když počasí v den závodu by mělo být „suché".

Startovné je letos o něco dražší, ale účastníci mohou kromě občerstvení zdarma včetně masa, ovoce i sladkostí získat řadu hodnotných cen, a to díky sponzorům. „Kromě unikátních medailí a poháru pro vítěze půjde o sportovní pomůcky, potřeby do domácnosti, energetické nápoje i slevové a dárkové poukázky včetně možnosti návštěvy vířivky. Prvních čtyřicet startujících také obdrží tričko s logem závodu," říká Voplakal, sám zároveň účastník akce.
Cyklisté i diváci mohou také mimo trasu bezplatně vyzkoušet na rybníku Dvorák neobvyklé plavidlo aquaskipper a otestovat nové modely horských kol.