Předchozí
1 z 4
Další

Vítěz Tour de France Chris FroomeVítěz Tour de France Chris Froome Zdroj: ČTK

Do kopce bez kola
Asi nejznámější a nejbližší příběh podobný nešťastnému motokrosaři je běh cyklistické legendy Chrise Frooma do prudkého kopce při Tour de France. Stalo se v roce 2016 při výstupu na vrchol Mont Ventoux. Lídr nejslavnějšího etapového závodu tehdy hájil žlutý dres pro vedoucího jezdce a o bicykl přišel po kolizi s motocyklem. „Chris se za chvíli ukáže i na maratonu v Paříži,“ glosoval tehdy situaci manažer Sky (nyní Ineos) Dave Brailsford.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: ČTK

O zlato ho připravil trenér
Nizozemský rychlobruslař Sven Kramer si v roce 2010 jel na olympijské desetikilometrové trati pro tutové zlato. Bohužel doplatil na naprosto banální chybu. Rychlobruslaři si podle pravidel musejí po každém čtyřsetmetrovém okruhu se svým soupeřem měnit dráhy. A Kramerovi po 6800 metrech chybně ukázal kouč zahni dovnitř. Skončilo to diskvalifikací. „Jsem rozzuřený a naštvaný na kouče. Byla to nejlepší desítka, jakou jsem kdy jel! Musíme si promluvit,“ běsnil fenomenální vytrvalec.

Memorial Gerdy a Libora Kůrkových v Manušicích. Na snímku Matthew Emmons.Matthew Emmons při Memoriálu Gerdy a Libora Kůrkových v Manušicích.Zdroj: Vít Černý

Rána do jiného terče
Americký střelec Matthew Emmons, který se po sňatku s Kateřinou Kůrkovou usadil v Čechách, si životní závod zpackal sám. Stalo se na OH v Aténách v roce 2004. O zlatou medaili v polohovém závodu ho připravil poslední výstřel. Omylem totiž zamířil na sousední terč a připsal si tak nula bodů. Z průběžného prvního místa spadl na osmé. Kolaps si navíc zopakoval na následující olympiádě. Uchvátal poslední výstřel, trefil 4,4 a o zlato přišel znovu. Skončil čtvrtý.

Událost č. 2 roku 2016: Gabriela Soukalová ovládla Světový pohár v Biatlonu (a vzala si Petra Koukala).Gabriela Soukalová ovládla Světový pohár v biatlonu.Zdroj: Deník/Libor Plíhal.

Zlatý globus pro roztržitou
Kariéra biatlonistky Gabriely Soukalové je prošpikována celou řadou trapasů a úsměvných historek. Doslova vrcholná byla sezona 2015/2016. Sice v ní získala jako druhá Češka v historii Zlatý globus pro vítězku Světového poháru, v jejím průběhu ale brnkala na nervy trenérům i fanouškům svojí roztržitostí.

Nekonečnou story totiž prožívala se svými hůlkami. V Ruhpoldingu nestihla dokonce start hromadného závodu. Cestou k trati ztratila nacvakávací poutko na hůlce, vydala se jej hledat zpět do tunelu, a když se prodírala zpět na svoji pozici, zazněl startovní výstřel.

V Ruhpoldingu navíc při sprintu odjela ze střelnice bez hůlky, návratem pro ni ztratila hodně sekund a v cíli zůstala tři desetiny za zlatou medailí.

A to samé se jí přihodilo i v Hochfilzenu. Ve stíhacím závodě byla třetí, od stříbra ji dělilo jen pár vteřin. Ty nechala opět na střelnici, kam se musela vracet pro… zapomenutou hůlku.