Tentokrát má novoměstský podnik Světového poháru, jenž byl v uplynulých čtyřech letech vždy vyhodnocen jako nejlepší díl seriálu v cross-country horských kol, zvláštní podtext. Bude totiž zároveň generálkou na mistrovství světa v červenci 2016.

Hlavní závody se budou ve Vysočina Areně konat v sobotu a v neděli. „V sobotu je vstup pro všechny zdarma, v neděli už bude placený fanoušci v ten den uvidí ty nejzajímavější závody," řekl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Novoměstští pořadatelé ve všech předchozích ročnících získali ocenění od Světové cyklistické unie za nejlepší závod sezony. „Doufáme, že i ten letošní se podaří stejně skvěle zorganizovat. Připravují se nové překážky, které budou zase o něco atraktivnější než vloni," podotkl Michal Šmarda.

Textra Swing

Jedna z nových překážek bude umístěna přímo před diváckou tribunou. „Budou tam kameny a nějaké klády, ale nic těžkého. Jmenovat se bude Textra Swing," uvedl Petr Vaněk, předseda organizačního výboru Světového poháru.

„V lese byly technické sekce obsypány lidmi, chceme tak dát další příležitost i divákům na tribunách, aby si v pohodlí užili techniku. Zároveň uvidí celý závod na obří obrazovce umístěné hned vedle," dodal Vaněk.

Velmi lákavé je pro aktivní rekreační bikery sobotní menu. To zahrnuje také takzvaný Den singletracků v cyklo Areně Vysočina. Při něm si budou moci změřit síly a dovednosti v časovce. Pořadatelé mají připravený dvoukilometrový měřený úsek.

Den singletracků je zaměřen také na nejmenší návštěvníky. V areálu Vysočina Areny je bude v sobotu od devíti hodin čekat skákací hrad, dovednostní dráha a nejrůznější soutěže. „Možnost registrace bude u stánku Nového Města na Moravě. Závody a soutěže se budou konat od devíti až do šestnácti hodin," uvedl místostarosta Nového Města Stanislav Marek.

Součástí Dne singletracků bude i komentovaná show Biketrial Nové Veselí, stejně jako komentované projížďky s průvodcem. Sobotní vstup do Vysočina Areny je zdarma, za ten nedělní zaplatí diváci 250 korun v předprodeji, na místě samém ještě o 50 korun více.

Dvacet tisíc lidí

„Návštěvnost Světového poháru se pohybuje od patnácti až do dvaceti tisíc lidí. Hlavně v neděli, v den hlavního závodu, bývá návštěvnost veliká. Očekáváme rekordní účast, jen nám plány trošku zatím kazí déšť," posteskl si Michal Šmarda.

„Velmi špatně se to odhaduje, protože hodně lidí stojí na tratích. Ale když je ideální počasí, je návštěvnost srovnatelná se zimními biatlonovými závody," dodal místostarosta Stanislav Marek.

A pro skalní příznivce horských kol ještě jedna nabídka. Do Vysočina Areny je možné zavítat již v pátek, kdy od 9.30 probíhají oficiální tréninky.

Letošní Světový pohár horských kol je generálkou na mistrovství světa, které se uskuteční v příštím roce. „Bude to nejvýznamnější sportovní akce roku 2016 v Novém Městě na Moravě," nechal se slyšet starosta Michal Šmarda.

-------------------

Program

Pátek 22. května

9.30 Oficiální trénink SP Cross-country ženy

11.00 Oficiální trénink SP Cross-country všechny kategorie

13.00 Oficiální trénink SP Cross-country muži

Sobota 23. května

9.00 Start maratonu (53 km)

9.00 Oficiální trénink SP Cross-country ženy

10.00 Oficiální trénink SP Cross-country všechny kategorie

11.00 Oficiální trénink SP Cross-country muži

13.00 Trialová exhibice

13.30 Vyhlášení vítězů maratonu

14.00 Start dětských závodů

16.30 Světový pohár Cross-country Olympic Ženy do 23

19.30 Slavnostní ceremoniál

20.00 Bike party

21.00 TOI TOI MTB Night Race

Neděle 24. května

9.00 Světový pohár Cross-country Olympic Muži do 23

11.15 Světový pohár Cross-country Olympic Ženy Elite

14.15 Světový pohár Cross-country Olympic Muži Elite

www.vysocina-arena.cz