A soutěžit budou nejen odpoledne, ale na osvětlený Zámecký rybník vyrazí znovu po setmění. „Právě nočními závody je Půlnoční drak výjimečný. Nikdo nic podobného v takovém rozsahu jako my neorganizuje, o nikom nevíme,“ poznamenal za organizátory hornocerekvické soutěžní přehlídky dračích lodí Miroslav Kříž z pořádajícího spolku Prima sport.

Než se na osvícenou plochu rybníka posádky v dračích lodích vydají, budou mít za sebou odpolední program. „Začínáme hned v poledne,“ poukázal na důležitý časový údaj Miroslav Kříž. Na účastníky čeká dvě stě metrů dlouhá trať, všichni ji absolvují dvakrát během odpoledne za světla, kdy se pojede o ceny v závodu Vysočina, a jednou po setmění za umělého osvětlení, kdy se bude konat vlastní Půlnoční drak.

U hornocerekvického kulturního domu, který se nachází poblíž Zámeckého rybníku, bude ale živo už od rána. Pokud dorazí všichni, kteří se přihlásili, vystřídá se během sportovního programu na dračích lodích 760 mužů a žen. „Přihlášeno je 38 posádek. Každá soutěžící posádka má osmnáct členů, kteří usedají do lodě s pádly, na každé lodi musí být ještě kormidelník a bubeník,“ doplnil matematiku ohledně posádek na dračích lodích hornocerekvický organizátor soutěže.
Přestože jsou závody dračích lodí stále ještě mladou disciplínou, řídí se zavedenými pravidly, a to platí i pro Půlnočního draka v Horní Cerekvi.

V Horní Cerekvi budou v sobotu startovat jednak ryze ženské posádky a pak posádky smíšené. „Pouze ženy obsadí deset lodí, smíšené posádky, kde musí být čtyři ženy, budou tvořit dalších devětadvacet posádek,“ upřesnil jedno z pravidel Miroslav Kříž.

Podle výkonnosti se ještě soutěž člení do kategorií FUN, kde jde trochu víc o zábavu a legraci, a FUN SPORT, kde je přece jenom důležitější výkon a výsledek.

Hornocerekvická přehlídka si už získala respekt, na Půlnočního draka se přihlásily posádky z různých koutů republiky.Na druhé straně atraktivní disciplína v tom nejlepším smyslu pobláznila i samotný region. „Vlastní dračí loď letos přihlásil Černov nebo Kamenice nad Lipou,“ zmínil pár míst na Pelhřimovsku, kde se dračím lodím začali aktivně věnovat, Miroslav Kříž.

Přímo v Horní Cerekvi se zformovalo hned několik posádek, ta pořadatelská nese označení Marná snaha. „V Horní Cerekvi máme už čtyři posádky. Třetím rokem startují ženy, ty si říkají Půlnoční lišky,“ upřesnil organizátor. Na noční závody se pak bude se závodníky těšit i legendární český veslař Václav Chalupa, který má cenné kovy i z olympiád. „Chtěl přijet už loni, ale termínově mu to úplně nevyšlo. Letos už si program naplánoval tak, aby na Půlnočního draka u nás mohl být,“ poukázal na zájem hlavní hostující osobnosti Miroslav Kříž.

Protože se závody jmenují Půlnoční drak, budou vrcholit, jakmile se bude blížit právě půlnoc. „Noční závody začnou ve 20 hodin, ve 23 hodin 30 minut předáme nejlepším ceny a na tento ceremoniál naváže ohňostroj,“ dodal k programu Kříž.

Přehlídka se rychle rozrostla. Prvního ročníku závodů dračích lodí v Horní Cerekvi se zúčastnilo osmnáct posádek, před rokem se přihlásilo dvacet sedm posádek.