Házenkáři Nového Veselí dostali několik dnů volno. Trenér také do haly nechodí, ale i tak pracuje. „Zrovna teď jsem si promýšlel nějaké věci, které bych chtěl do naší hry zabudovat,“ promluvil do telefonu a na požádání se s vervou pustil do analýzy práce své i svěřenců. Podle energie, kterou do debaty vložil, je patrné, že ho poslední příčka tabulky dráždí.

Kde jsou tedy nedostatky ve hře týmu z Vysočiny? Že je mladý, to se ví a bylo to řečeno mnohokrát. Peter Kostka vidí ale problémy, které z toho plynou. „Když to shrnu, tak je to naše nedostatečná psychická odolnost a pak také práce v obraně. Oba problémy jsou spojené, musíme je řešit,“ vysvětlil.

Labilita jeho týmu je zřejmá. Nové Veselí v řadě zápasů herně za soupeřem nezaostávalo, přesto z toho body nebyly. „Souvisí to právě s nezkušeností. Na každý tým přijde v zápase slabší chvilka a tam se právě ukazuje odolnost. V takových okamžicích naši hráči většinou zazmatkují a soupeř nás za to potrestá. Místo toho, abychom ztratili branku dvě, kolikrát jich inkasujeme pět,“ nemohl si nevšimnout.

Okamžitý lék na takovou bolest neexistuje. Chce to trpělivost. „Snažím se klukům pomoci, ukazuji jim to na videu. Hodně si o tom povídáme,“ uvedl kouč. Není jen kritický. Cítí, že hráči potřebují získat sebevědomí, podpořit. „Neukazuji jim pouze chyby. Snažím se jim připomenout i momenty, kdy situaci vyřešili správně.“

Hráči na to podle jeho slov slyší. Oceňuje jejich pracovitost. „My se sice v zápasech trápíme, ale o trénincích kluci pracují skvěle. Jsou si moc dobře vědomi, že takovou šanci, jakou dostávají u nás, by nikde jinde nedostali,“ připomenul Peter Kostka.

Jeho tým by měl do druhé poloviny sezony vytáhnout o něco více defenzivněji naladěn. „Nemůžeme hrát líbivou útočnou házenou. Vím, že tento tým má na to, aby extraligovému soupeři nastřílel pětadvacet branek. Třicet jich dát zatím neumíme. Z toho musíme vyjít. Jestli chceme bodovat, musíme soupeře udržet pod pětadvaceti góly,“ prohlásil kouč.

Mladíci v dresech Nového Veselí budou muset nutně přitvrdit. „Máme tu až moc hodné kluky. To je sice fajn, ale většina soupeřů na nás začne zhurta a během pár minut si zjedná respekt. Toho budeme muset být schopni i my a začít musíme právě v obraně,“ připomenul.

Tréninky po pauze tak budou trochu jiné. „Bude v nich hodně cvičení v menších skupinách. Od hráčů budu při nich vyžadovat zvýšený důraz. Pokud tam ta zdravá agresivita nebude, hned jim to připomenu,“ naplánoval si Peter Kostka.