Motokrosaře už svrbí ruce, už se nemůžou dočkat, až poprvé zaburácí jejich stroje v závodě. Čest pořádat premiéru mají letos organizátoři v Dalečíně. Populární Písečská zmole, která byla v minulosti svědkem i mistrovství světa, se po hubeném období znovu dostává do popředí zájmu.

A to doslova. Do Dalečína totiž dorazí řada zahraničních hvězd. „Mezi nimi uvidíme třeba Němce Maxe Nagla, Belgičana Grega Smetse, lídra mistrovství světa ve třídě MX2 Francouze Toma Vialleho nebo výborného Rakušana Reneho Hofera,“ těší pořadatele na čele s ředitelem závodu Václavem Severou.

To je výzva pro českou špičku. V prestižní třídě MX1 se uvolnil trůn, obhájce Bence Szwoboda se do bojů nezapojí. „Nestačil jsem se náležitě připravit,“ uvedl prozaický důvod maďarský závodník.

Program MMČR
28. června: Dalečín
5. července: Kaplice
26. července: Petrovice u Karviné
9. srpna: Jinín
6. září: Stříbro
11. října: Pacov
Poznámka: Termín závodu v Pacově bude ještě upřesněn. Závody v Lokti nad Ohří a Opatově byly odloženy.

S ním až do poslední chvíle loni bojoval o titul Filip Neugebauer, počítat se musí s několikanásobným mistrem republiky Martinem Michkem či talentovaným Václavem Kovářem, který v loňské sezoně skončil třetí. Celý šampionát pak absolvuje již zmiňovaný Max Nagl a bude patřit mezi největší hvězdy i aspiranty na mezinárodní titul.

Také v MX2 se čekají tuhé boje. Přestup do vyšší kubatury nahlásili Martin Krč a Dušan Drdaj. V Dalečíně se ale postaví na start minimálně čtyři jezdci z první desítky seriálu mistrovství světa. Jsou Tom Vialle, Jago Geerts, René Hofer a Thomas Kjer Olse. Příznivce motokrosu pak zaujme bezpochyby jméno Liam Everts. Tento mladý Belgičan navazuje na rodinnou slávu otce Stefana a děda Harryho.

Ve třídě Veterán to nebude mít jednoduché Martin Žerava. Suverén posledních sezon Martin Žerava totiž získal velkou konkurenci, z MX1 přechází Petr Bartoš. V kategorii žen byla suverénní Kristýna Vítková, neztratila ani jeden bod. „V době koronaviru jsem se věnovala fyzičce. Běh, kolo, cvičení, už se těším na motorku,“ nechala se slyšet.

Bohatý den začne v osm ráno, blok finálových jízd pak hodinu po poledni.

Na Vysočinu se pak špičkový motokros vrátí v říjnu. Původní termín závodu v Pacově byl 12. dubna, ze všeobecně známých důvodů musel být posunutý.