Pro všechny, kteří se na chvíli chtěli oprostit od toho všeho, se uskutečnila premiérově akce pod názvem Pelhřimovský výběh „na Štěpána". Jak už název napovídá, výběh se uskutečnil na druhý svátek vánoční, tedy 26. prosince.

Byl určen všem běžcům i neběžcům, kteří si chtěli zpříjemnit sobotní ráno. „Když jsem někdy v listopadu přemýšlel o Vánocích, hned mě napadlo, jak zase budu přecpaný a sám se sebou nespokojený. A protože jsem tento rok začal hodně běhat, řekl jsem si, že by nebylo špatné založit si takovou vánoční běžeckou tradici. Rozhodl jsem se udělat otevřenou událost pro všechny, kdo se chtějí 
o Vánocích provětrat, udělat něco pro sebe a seznámit se 
s lidmi s podobnou náturou. Spousta lidí má 25. prosince plány (ples, chodí se ke Stromečku, popíjet do hospod), takže je to zároveň i výzva – vstát, přemluvit se a jít," sdělil organizátor vánočního běhu Ondřej Lněnička.

Sraz se konal v 8 hodin ráno u Music baru Sauna, pokračovalo se sídlištěm až do Starého Pelhřimova, a pak po turistické trase přírodou zase zpátky do Pelhřimova, cíl byl u rybníka Stráž. Celá trasa měřila necelých 9 kilometrů, každý si běžel svým tempem, nešlo o žádné závody.

Ranním odvážlivcům vyšel vstříc i stánek U Stromečku, který otevřel již v 10 hodin a nabízel svařák na zahřátí, pokud bylo třeba. Události se zúčastnilo téměř 60 lidí. „Absolutně jsem takový zájem nečekal, takže příští rok přidáme minimálně jednu kratší trasu, pokusíme se zajistit v cíli nějaké zázemí, občerstvení či nějakou drobnost na památku," pochvaloval si ohlas na výzvu Ondřej Lněnička.

Podle jeho slov vypadá, že podobnou akci si Pelhřimov a okolí zopakuje ještě dříve než příští rok. Ondřej již teď má nápady na uskutečnění dalšího běhu, který je zatím překvapením.

Dominika Benešová