Získat dvě medaile je pozoruhodný počin. Běžecké univerzálce s finskými kořeny Kristiině Mäki se to podařilo během hodiny a půl a oba kovy měly hodnotu hned tu nejcennější. Více se zapotila v úvodní osmistovce, když se dlouho držela uprostřed startovního pole. V taktickém závodě však dokázala pošetřit síly, vyběhla si do druhé dráhy a přesprintovala Dianu Mezuliáníkovou i Vendulu Hluchou v čase 2:08,41.

„Chtěla jsem jít původně dlouhý finiš, ale byla jsem chvilku zavřená u vnitřního okraje, a tak jsem musela improvizovat. Naštěstí mi to v poslední stovce vyšlo,“ oddechla si žďárská rodačka.

Příslušnice Olympu Praha pak mohla slavit o něco později také triumf na trati 1 500 metrů. Opět potvrdila, že v Brně se jí dařilo vyhrávat v závěru pomalejších závodů a že se dokáže vyrovnat s horšími podmínkami a deštěm. Skvělým nástupem odpárala všechny soupeřky a doběhla si pro double.

„Byla jsem ještě v euforii. Před startem jsem si dala pár rovinek a šla na start. Znovu mi vyhovoval průběh závodu,“ usmívala se Mäki.

Desetibojař Jiří Sýkora má již výkonem 8 104 bodů splněný mírnější limit na světový šampionát do Kataru. Tentokrát se představil v běhu na 110 metrů překážek a z osmé dráhy zrychlením v závěru zaskočil všechny favority. Sprintery Dukly Michala Brože a Davidu Rybu porazil o čtyři a osm setin, za svým osobním rekordem 14,12 z května v Plzni navíc zaostal jen o tři setiny.

Mladá sprinterka Lada Vondrová je rodačkou z Nového Města na Moravě a pochází ze Sedliště u Jimramova. Na čtvrtce porazila i Zuzanu Hejnovou, čas 51,71 je nejen jejím maxim, ale splnila i ostrý limit do Dauhá. „Běželo se mi suprově. Začala jsem rychle a tentokrát jsem nevytuhla,“ radovala se a dodala: „Jsem šťastná, až mi dojde, asi budu brečet.“

Na 400 metrů, tentokrát překážek, se dočkala Vysočina další medaile. Lucie Petrlíková z Atletiky Jihlava patřila do širšího okruhu favoritek, ale finále předčilo její očekávání. Při neúčast jasné české jedničky Zuzany Hejnové tlačila na vítěznou Terezu Jonášovou, časem 59,41 si vylepšila osobák o sedm setin a hlavně získala stříbro. Pátým místem ji podpořila Dorota Skřivanová ze Slavoje Pacov, která navíc přidala osmé místo v dálce (569).

Velmi silně byla obsazená patnáctistovka mužů. Na stupně vítězů se prosadili favorizovaní Jakub Holuša, Filip Sasínek a Viktor Šinágl, novoměstský odchovanec Petr Vitner skončil s odstupem pátý.

Do elitní osmičky se vešel ještě jihlavský tyčkař Jan Švec, právě na osmé místo mu stačilo 471 cm skočených na druhý pokus.