„Je to vrchol, největší soutěž družstev. V ligách se střílí celou zimu, u nás se uskuteční finále, které určí absolutní vítěze,“ vysvětlil za pořadale Miroslav Háva.

Právě on je jediným, kdo se v Humpolci a potažmo i na Vysočině olympijskému luku věnuje na vyšší úrovni. Do soutěže ale nezasáhne. „Ostatní v oddíle střílí holý luk. Olympijskému se věnuji sám. Povedlo se mi v něm získat i titul mistra republiky, ale už jsem veterán,“ vysvětlil.

Florbalové utkání mezi týmy Spartak Pelhřimov a FBK Spartak Hluk z 8. února 2020.
Spartak odmítl poklidný průběh, proti Hluku se musel o body bát

Favorité soutěže tak do Humpolce přijedou odjinud. Posledním dvěma ročníkům vládli muži z Prostějova a ženy z Plzně. I když budou usilovat o hattricky, rozhodně nemají v ligách dominantní postavení.

„Tím, že je olympijská sezóna, je vše zajímavější. Liga je kvalitnější, reprezentanti se snaží ukázat. Prostějov má tak velkého soupeře v Plzni. Zajímavé to bude i v kategorii žen. Ani tam není před nedělí rozhodnuto,“ je přesvědčený.

Liga žen vypadá na první pohled jednoznačněji. První Ostravu dělí od 1. LK Plzeň čtyři body. Jenže v kvalifikaci se bude bojovat o sedm bodů, v eliminacích dokonce o dvojnásobný počet. Z toho plyne, jaké drama může být k vidění.

Ilustrační foto.
Nedaří se. Spartak opět ztratil

Pořadatelé stojí před velkou výzvou. Hala TJ Jiskra neslouží pochopitelně jen lukostřelcům, ale i dalším sportům. O dlouhodobých přípravách šampionátu tak nemůže být ani řeč.

„Halu dostaneme k dispozici až v sobotu večer. Sice si leccos chystáme dopředu, skladujeme to po garážích, ale čeká nás práce dlouho do noci. Máme ale skvělý tým, zvládneme to,“ je přesvědčený Háva.

Nejlepší odměnou jemu i ostatním organizátorům by byl patřičný divácký zájem. Sám ale neví, do jaké míry se jim povede sportovní fanoušky oslovit.

„Trochu jsme si udělali reklamu na sociálních sítích. Přesto jsme okrajovým sportem, s fotbalem se nemůžeme srovnávat. Dost diváků ale přijede jako doprovod střelců,“ odhaduje skladbu lidí v hledišti.

Ilustrační foto.
Byl to absolutně remízový zápas, přiznal Pavel Ryšavý

Fanoušci lukostřelby dokáží být i hluční. Na druhou stranu umí vycítit, kdy střelci potřebují klid. „Diváci, kteří na lukostřelbu chodí, našemu sportu rozumí. Fandění je podobné jako při biatlonu, reaguje se až na výstřel nebo celou sérii,“ našel Miroslav Háva sportovní paralelu.