Ten se v posledních týdnech na stometrové trati po setinkách blížil magické jedenáctivteřinové hranici, prolomil ji v Táboře.
Časový úsek jedenácti sekund je v běžném životě celkem zanedbatelná chvilka. Uvažovat v podobném duchu v atletice, potažmo v běhu na nejkratších tratích je však velmi troufalá myšlenka. Pokořit tento čas v běhu na sto metrů znamená pro všechny atlety krok mezi českou širší sprinterskou elitu a je to měřítko nepřehlédnutelné kvality.
K rekordu došel po malých krůčcích
Vysněná jedenácti sekundová hranice odolávala Luboši Novákovi téměř sedm let. V šedesátileté historii atletického oddílu se s ní sprinteři ze Sovova města neúspěšně „prali" téměř tři desetiletí, tedy asi od roku 1985 na republikových akcích, po sametové revoluci i na závodech krajského významu, kdy se začalo na dráze elektricky měřit. Teprve minulé úterý v Táboře při mítinku extraligových družstev nejlepší pacovský sprinter posledních let tuto vysněnou výzvu překonal. Stal se tak historicky prvním oddílovým atletem pacovského Slavoje, kterému výkon elektricky změřený na stovce začíná číslicí deset.
V letošní sezóně má Luboš Novák excelentní formu. Pomalu a jistě překonává nejen vlastní osobní maxima, ale také rekordy oddílu. Již v halové sezoně se stal absolutním rekordmanem v běhu na 60 m časem 7,08, na jaře pak forma gradovala, což mu přineslo dvojnásobné zlepšení jeho vlastního oddílového rekordu ve sprinterském trojboji na 2499 bodů (60 m – 7,24, 100 m – 11,04, 200 m – 22,35). Poslední měsíc lze konstatovat, že co start, to jeho nový osobní rekord. Na stovce začal sezonu v květnu s časem 11,41, ale pak přišlo postupné zlepšování osobního výkonu až na hodnotu 11,03.
„Když jsem se dostal na hranici svého dosavadního maxima 11,09, umazával jsem v jednotlivých startech už jen setiny," připomíná závodník pacovského Slavoje. To samé, ale podstatně lépe, předváděl i na dvojnásobné trati, kde naopak ukrajoval z dosavadních časů rovnou po desetinách až na konečných 22,35. V této distanci stlačil svůj osobní rekord o rovné tři desetiny.
Jsou další výzvy
V Táboře na stovce konečně všechno klaplo – počasí, přiměřený vítr do zad, forma, kvalitní soupeři, takže se zrodil rekordní výkon 10,97.
„Letos prožívám jasně nejlepší sezonu mé atletické kariéry, vyhýbají se mi zdravotní problémy a konečně jsem zúročil kvalitní přípravu, která se i díky Crossfitu posunula o stupeň výš. Vše se tak promítlo pozitivně do mé výkonnosti a tak jsem si po zlepšených osobních výkonech na 60, 100 a 200 metrů docela věřil, že pokoření hranice 11 sekund není pro mě utopií. I když stoprocentně si v této specifické disciplíně nemůžete být jistý nikdy a v ničem. Naštěstí se mi to v Táboře nakonec podařilo," přibližuje elitní běžec náročnou cestu k dobití vysněné mety.
Byť má letos už splněno, dál však odpočívat nehodlá. Nedají mu spát absolutní historická maxima oddílu na 100 a 200 m, která jsou ručně měřená a hodně letitá (pozn. aut.: 100 m – 10,7 Pavla Rouse z roku 1979 a 200 m – 22,0 Josefa Brychci z roku 1976). Podle něj by určitě stálo za pokus při současné formě zaútočit v dlouhodobých tabulkách i na tato nejvyšší místa.
„Podle mého názoru nelze tak úplně přesně porovnávat dříve naměřené časy stopkami se současnou elektronickou časomírou, ale nějaký přepočítávací koeficient k tomu existuje (pozn. aut.: 0,24 sekundy se přičítá k ručně měřenému času), takže mi na stovku chybí ubrat 4 setiny a na dvoustovku 12 setin, což možná ještě v mých silách je, ale nepředbíhejme. I kdyby se to nepovedlo, v pacovských atletických dějinách již nesmazatelně zapsaný jsem a nikdo mi ten primát už nevezme," dodává k úspěšné sezoně čerstvý rekordman.
Luboš Novák starší