Aktuální juniorský mistr republiky Vít Kotrba vyhrál v Mariboru soutěž v hodu diskem výkonem 55.86 metrů. Tímto hodem v páté sérii pokusů předstihl do té doby vedoucího Poláka Jakuba Korejbu, který skončil druhý se zápisem 55.50. „Bezprostředně po závodě jsem byl zklamaný. Chtěl jsem hodit dál, ještě jsem myslel na 57.50, což byl limit pro nominaci na mistrovství světa,“ komentoval své vydařené reprezentační vystoupení Vít Kotrba.

Třetí skončil další Polák Damian Rodziak (54.48), čtvrtý Kotrbův krajan Jan Svozil (52.48). Až za nimi se umístili mladí diskaři z Maďarska, Slovenska a Slovinska. „S odstupem jsem ale za první místo šťastný. Porazil jsem oba Poláky, kteří byli tabulkově přede mnou,“ dodával dva dny po sobotních závodech pacovský diskař.

Vít Kotrba se postaral o jedno z šesti prvenství české reprezentace atletů do dvaceti let a přispěl k celkovému druhému místu České republiky na atletickém pětiutkání.

Český desetibojař Adam Helcelet.
Helcelet otestoval v sobotu formu, ale v neděli se už v Pacově neukázal

Adam Havlíček měl v Pacově zdatného soupeře, jímž byl Michal Jára (Spartak Praha 4), s nímž prohrál souboj o druhé místo na červnovém vícebojařském mistrovství republiky v pražském Edenu. Tentokrát dominoval třebíčský atlet, který zvítězil s náskokem 244 bodů. Adam Havlíček byl nejlepší v disku, oštěpu a ve výšce. Nové osobní rekordy má na čtyřstovce (51.97), na patnáctistovce (4:27.95), na 110 metrů překážek (15.31) v oštěpu (56.36), v dálce (6.65) a ve výšce (1.97). „Adam Havlíček vytvořil výkonem 7220 bodů nový rekord mítinku v kategorii juniorů,“ připomněl ředitel pacovských víkendových vícebojařských závodů Pavel Zajíc.

Diskař Vít Kotrba a vícebojař Adam Havlíček měli o víkendu poslední příležitost splnit nominační limit pro srpnové mistrovství světa kategorie U20 v kolumbijském Cali. Adam Havlíček zaostal za limitem o osmdesát bodů, diskařský limit 57.50 byl i tentokrát nad síly Víta Kotrby.