Zasloužil se o to čtyřlístek ve složení Anna Serme, Tereza Svobodová, Eva Feřteková a rodačka z Pelhřimova Zuzana Kubáňová.

„Pro nás je to velký výsledek. Všechny jsme nad ním jásaly, jako kdybychom to vyhrály,“ uvedla poslední jmenovaná a dodala: „Šampionát jen potvrdil, že tu elitu, kterou představují čtyři nejlepší družstva, prostě v tuto chvíli nemáme.“

Češky ve Finsku začaly bídně. V základní skupině prohrály všechny tři zápasy, a jejich záchrana tak visela na vlásku.

„Aby byla reálná, bylo potřeba vyhrát dva zápasy. S holkama jsme kalkulovaly s tím, že se nám podaří porazit Španělsko, které s námi loni postoupilo ze druhé divize. Jenže nestalo se tak a byly jsme v těžké situaci,“ přiznala Kubáňová.

Podle ní měl ale tým velkou morální sílu. „Celý rok se potkáváme jako soupeřky, není lehké být doboru partou. Pamatuji mistrovství, kdy se parta prostě neudělala a člověk měl chuť po pár dnech sednout na vlak a jet domů. Tady to byl opak. Prohrály jsme se Španělskem a dál jsme se smály, bavily se, povzbuzovaly jedna druhou. To bylo strašně důležité,“ přiznala aktuální mistryně republiky.

Možná proto přišel razatní obrat v podobě výher nad Belgií a Dánskem. Přes prohru se Španělskem, kterou si Češky do záchranářské skupiny přinesly, se posunuly na pátou příčku.

„Výhra s Belgií byla hodně nečekaná. Většina z nás má se soupeřkami dlouhodobě nepříznivou bilanci. Jenže jsme všechny nastoupily na kurt ohromně pozitivně naladěné a neskutečně se nám dařilo. Platilo to i o mně. Poprvé v životě jsem porazila Tinne Gilis, s níž jsem před pár týdny prohrála 3:0,“ radovala se z cenného skalpu.

Zuzana Kubáňová do Finska cestovala jako jednička českého žebříčku a čerstvá republiková šampionka. Přesto roli týmové jedničky neplnila.

„Hrála jsem na pozici číslo dvě. Jedničkou byla Anička Serme, která je přece jen mezinárodně více ostřílená a výkonnostně jsme na tom hodně podobně,“ vysvětlila. Přesto sehrála hodně hodnotných duelů se silnými soupeřkami.

„Moc jsem se těšila na zápas s Xiselou Arandou. Nikdy jsem s ní sice nehrála, ale věděla jsem, že vyznává hodně podobný styl jako já. Bohužel jsem ve třech setech prohrála. Náladu mi spravil souboj Tinne Gilis. Natáhl se na hodinu a čtvrt a v pátém setu jsem vyhrála 14:12,“ váží si Zuzana Kubáňová výhry ve vyrovnané bitvě.

Úspěšní v paralelním turnaji byli i čeští muži. Také oni v základní skupině nevyhráli, k remíze s Finskem ale parta kolem hrajícího trenéra Petra Koukala přidala výhru nad Švýcarskem a slavila záchranu.