"Jednalo se o pátý ročník, který probíhal pod vedením trenéra finského národního týmu Jesúse Ramala. Já jsem tam byl podruhé, někteří moji svěřenci potřetí. Už jen proto, že se ho zúčastnili závodníci ze všech koutů světa, se jednalo o nesmírně zajímavou akci. Zvláště teď, kdy dochází k poměrně zásadním změnám v pravidlech našeho sportu," informoval.

Ukázal vám kemp, kam se ubírá mezinárodního taekwonda?
Nasbíral jsem spoustu poznatků. Minimálně musím říci, že venku se trénuje jinak než u nás a je přínosné mít srovnání. Navíc se v průběhu kempu konal pro nás trenéry seminář ze změn v pravidlech, které jsou v platnosti od 1. ledna.

K jakým změnám tedy ve vašem sportu dochází?
Asi tou nejzásadnější je, že je povoleno strkat do soupeře. Taekwondu se věnuji šestadvacet let a vždy bylo tohle pojetí boje v rozporu s pravidly. Tomu byla uzpůsobena řada věcí, především z hlediska taktiky. Teď dochází k zásadnímu obratu. Jedná se o velkou změnu.

Co od této změny čekáte a považujete ji za přínosnou?
Především se bude méně taktizovat, taekwondo bude více akčnější. Z mého pohledu se jedná o krok kupředu. V posledních letech se na tatami prosazovali vysocí, hubení závodníci. Tahle změna dostane zpět do hry silovější, důraznější pojetí boje. Už nebude v jednoznačné nevýhodě ten, komu se nedostávají centimetry. Lze čekat, že bude docházet k více kontaktům zblízka.

Pravidla jsou v platnosti několik dnů. Jak dlouho jejich podobu znáte? Byla možnost se na tyto zásadní změny připravit v předstihu?
První informace jsme dostali po olympiádě v Riu. To byl ale jen takový nástřel, nejednalo se o nic konkrétního. Ani po světovém šampionátu v Kanadě, který byl v listopadu, nebyl znám přesný výklad pravidel. Vše se dalo do pohybu až v prosinci na školení v Koreji. Tam byla jedna španělská rozhodčí, která nám přednášela na kempu. Dostali jsme tedy poměrně přesné informace, ale o nějakém časovém předstihu se nedá hovořit.

Další ze zásadní změnou je, že bude kop do vesty ohodnocen dvěma body. Co to pro pojetí boje znamená?
Už kemp to poměrně jasně ukázal. Byl tam se mnou Ondra Janík, který patří do té mladší generace závodníků. V tréninkových bojích podle zvyku často útočil na hlavu, kde se v minulosti hlavně sbíraly body. Teď už to ale tak neplatí. Se soupeřem z Francie trefil sice dvakrát hlavu, ale třikrát inkasoval na vestu a rázem to bylo 6:6. Pro mě osobně se jednalo o cenný poznatek, jakési procitnutí, že útok na hlavu už nemůže být tak dominantním cílem jako dříve.

Dá se odhadnout kudy se bude ubírat vývoj?
Určitě to povede k větší univerzálnosti. Špičkoví závodníci, kteří budou chtít být úspěšní, budou muset kvalitně kopat nahoru i na centrum těla.

Vrátím se ještě k povolenému strkání. V posledních letech šly do kurzu techniky z přední nohy v postoji, taekwondo se stávalo hodně postřehovou záležitostí. Kam teď půjde vývoj?
Bude to silovější. Kdo bude mít dobré ruce a dokáže toho spoustu zblokovat, bude ve velké výhodě. Když jsem řekl, že to považuji za krok vpřed, musím zároveň dodat, že vidím i potíže. Záleží na výkladu pravidel. Ta totiž znají povolené a nedovolené strkání. A bude hodně záležet na rozhodčích, jak to posoudí. V posledních letech nešťastný lidský faktor potlačila elektronika ve vestách, helmách, ale teď se zase člověk se svým subjektivním názorem vrací do hry. To se mi moc nelíbí.

Jako trenér jste tedy ve Španělsku dostal informace o tom, co se mění v pravidlech. Měl jste tam s sebou i závodníky. Dostali oni na tatami návod, jak ze změn těžit a být v boji úspěšní?
Přiznám se, že jsem čekal více. První polovina kempu byla zaměřená na klasické pojetí taekwonda, takové, jaké ho známe všichni z let minulých. Teprve ve druhé jsme se věnovali aplikaci změn. Je to ale na jednu stranu pochopitelné. Všechno okolo pravidel je čerstvé, trenéři všude po světě teď hodně vymýšlejí a teprve hledají cesty. Mám to tak i já. Do Španělska jsme přijeli o den dříve, než oficiálně začal kemp, takže jsem vedl první trénink. Snažil jsem se ho udělat, tak aby odpovídal novému pojetí pravidel, dát tam něco z té staré školy, na kterou jsem byl zvyklý já jako závodník, a co by podle mě mohlo platit. Všiml jsem si, že mě ostatní trenéři hodně bedlivě sledují, trénink si natáčeli a diskutovalo se o něm. To jen dokládá, že náš sport se momentálně nachází na určité křižovatce a každý hledá optimální cestu. Všichni jsme teď ve vědomostním vakuu.

Stará škola taekwonda s pestrými útoky z obou nohou, vystupováním z klinče bývala vaší doménou. Jenže tak se bojovalo před patnácti roky a to už prakticky žádný z vašich momentálních svěřenců nemůže pamatovat. Bude těžké je na tento styl přeorientovat, pokud se to ukáže jako optimální řešení pro pravidlové změny?
Věřím, že k určité renesanci starého pojetí taekwonda a trochu už zapomenutých technik dojde. Samozřejmě bude docházet úpravám, vše půjde kupředu a bude se vyvíjet. Tohle cítím tak trochu jako vodu na můj mlýn, už jen z toho důvodu, že se mi takové taekwondo líbí víc a víc mě baví. Faktem je, že moji současní top závodníci už takové pojetí boje neznají. Jim jsou vlastní útoky z přední nohy, tak se bojuje posledních pět sedm let. Budou se tedy muset přizpůsobit, ale bude to stejné pro všechny. Období změn začíná pro nás i pro soupeře.

Komu bude silovější pojetí vyhovovat?
Myslím si, že se více rozevřou nůžky mezi mužským a ženským taekwondem. Bylo to vidět už ve Španělsku. Holky si jely pořád to své, důraz jim moc vlastní není. Naopak kluci hodně ožili. Co se týká národů, tak jsem hodně zvědavý, jak se s tím vyrovnají Angličané, kteří mají svou reprezentaci postavenou na bývalých kickboxerech, tedy závodnících s excelentními útoky z přední nohy. Tam tuším možné potíže.

Je nesporné, že bude docházet v bojích k těsnějším kontaktům a do hry se dostanou kilogramy. Nebude to ale zabiják regionálních turnajů, na kterých hlavně v mládežnických kategoriích běžně dochází ke spojování dvou někdy i tří váhových kategorií?
Spojování se mi nelíbilo a pravidla už jdou proti tomu. Spojit tři kategorie v jednu už není možné ani v Čechách, což se běžně v minulosti dělalo. Je jasné, že těžší závodník byl, je a bude ve výhodě, na druhou stranu je to i o šikovnosti trenéra. Berme to jako výzvu. I na těžšího soupeře se dá vymyslet vhodná taktika.

Kdy vyrážíte na první turnaje? Kolik máte času na to, zapracovat změny do tréninkového procesu?
První turnaj nás čeká 20. ledna, kdy budeme startovat na German Openu. Bohužel tréninky budou pro mě teď složité. Protože v tomto roce budeme jezdit po turnajích, kde se bude bojovat podle nových pravidel a budeme i na akcích, které se budou řídit pravidly starými.