Cesta třiapadesátiletého střelce na tuzemský trůn byla poněkud klikatá. V kvalifikaci šampionátu si prožil dobré i zlé. Začal fantasticky, v polovině měl 301 a směřoval k šestistovce, hranici lukostřelecké extratřídy. Ale pak se něco pokazilo.

„Přestalo se mi dařit. Byl jsem až moc aktivní, přepínal jsem se. Musel jsem na chvíli zastavit a srovnat se psychicky, abych byl schopný ovládat svaly, jak mám,“ popisoval, co se dělo ve druhé části základního kola.

Do eliminací nejlepší šestnáctky i tak postoupil ze druhého místa. Tři souboje nutné pro postup do boje o titul zvládl s velkou jistou. Ve finále však čekal soupeř nejtěžší. Michal Heřman je králem této sezóny a zároveň vyhrál i kvalifikaci.

„V těch předešlých vyřazovacích soubojích jsem si věřil. Tady jsem se i bál, navíc to bylo i před kamerami. Střílelo se mi ale dobře, zadařilo se,“ komentoval úspěšné finále.

Miroslav Háva už pocity mistra republiky zná. V roce 2017 triumfoval v hale v kategorii holý luk. „Stále střílím oba luky. Olympijský je královská disciplína. Ten první titul ale řadím výše, protože ten nebyl ještě veteránský,“ vysvětlil.