To přineslo derby Vysočiny mezi Žďárem nad Sázavou a Pelhřimovem v rámci I. ligy florbalistů.

Domácí v hodně ofenzivně laděné první třetině vládli, vedli 2:0 a 4:3. „Hra nahoru dolů nám nevyhovuje. My se musíme více orientovat na obranu a brejky, tam jsme silní," vysvětlil trenér hostů Petr Zajíček a nepřímo odpověděl, proč jeho tým v úvodní dvacetiminutovce na soupeře ztrácel.

Vše se změnilo ve druhé části, kdy domácí Hroši v rozmezí deseti minut inkasovali čtyři branky. „Těžko se mi to hodnotí. Věděli jsme, že Spartak je nebezpečný v brejcích. Vše bylo o koncentraci, ale tu prostě se stupňující se únavou nedokáže půlka týmu udržet. Děláme obrovské chyby, a pak hrozně lacině a naivně inkasujeme," pokračoval naštvaný Petr Tlustoš, který měl na lavičce Žďáru nad Sázavou premiéru. Ten si po bolestivé porážce 8:11 nebral servítky a výkon týmu bojujícího o záchranu hodně tvrdě odsoudil: „Od druhé třetiny jsme nepředváděli výkon hodný prvoligového mužstva. Diváci, kteří v zimě vážili cestu do haly, už asi příště nepřijdou. Chtěl bych se jim proto touto cestou za naše ‚galapředstavení' omluvit."

Pelhřimov těžil z chyb soupeře, v koncovce se mu nebývale dařilo. „Domácí špatně bránili, navíc gólman nebyl zrovna ve formě," uvedl na vrub jedenácti vstřelených branek Petr Zajíček.

Jeho tým se v tabulce posunul na skvělou čtvrtou příčku a míří do play off. „Teď máme doma Brno. V prvním utkání jsme ho vysoko porazili, ale nebude to lehké, protože soupeř se v posledních kolech trochu zvedá. Každopádně naším cílem je vyhrát zápas s ním a porazit Paskov, což by nám na play off už mohlo stačit," kalkuluje kouč Spartaku.

Za to ve Žďáře nad Sázavou mají nad čím přemýšlet. Devět kol před koncem základní části I. ligy tým ztrácí na místa zaručující postup do play off devět bodů. Pokud Hroši ztrátu nedoženou, čeká je boj o přežití. Celky na devátém až dvanáctém místě si zahrají nekompromisní play down. Záchrana však číhá jen na vítěze této skupiny. Jak tedy z krize ven?

„Vysokoškoláci mají tréninkové manko, které se s přibývajícím časem neustále prohlubuje, což se momentálně velmi citelně projevuje. Není náhoda, že jsme letos doma počtvrté dostali desítku. To je katastrofa. Soutěž se zkrátka zkvalitňuje, ale my ten nástup nezachytili. Je rovněž možné, že tým už na svůj strop dosáhl," zopakoval Petr Tlustoš větu, která před nedávnem vyšla z úst jeho předchůdce Filipa Dvořáka. „Pokud kluci nezlepší tréninkovou docházku nebo na sobě nezačnou pracovat během školy, obávám se, že se play down nevyhneme. A momentálně si myslím, že bychom ho nevyhráli. V něm už jde opravdu o přežití, a kluci tahle utkání letos nezvládají," uzavřel hrající kouč Petr Tlustoš.

ŽĎÁR – PELHŘIMOV 8:11

Branky a nahrávky: 4. Karásek (Haman), 6. Zerák (Melichar), 17. P. Kos (Kaštánek), 19. Haman (Dvořák), 36. P. Kos (Zerák), 44. Zerák (P. Kos), 58. P. Kos (Dvořák), 58. Melichar (Zerák) – 9. Bína (Šťasta), 15. L. Brychca (Jirků), 19. J. Koten (Bína), 21. Bína, 27. J. Koten (Šťasta), 30. vlastní, 31. M. Kos, 43. Šťasta (Bína), 45. Beránek (Kredatus), 48. Bína (Šťasta), 56. Bína (M. Kos). Rozhodčí: Nábělek a Štengl. Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Střely na branku: 26:22. Třetiny: 4:3, 1:4, 3:4. Pelhřimov: Venkrbec – M. Kos, Jirků, L. Brychca, J. Koten, Zrzavý, Poduška, Bína, Fučík, Kredatus, Šťasta, Beránek.

Ostatní výsledky: H. Brod – Pardubice 3:10,  Znojmo – Brno 5:4 po prodloužení, Paskov – 1. MVIL Ostrava 2:4, Vinohrady – Litvínov 9:12.