Čtyři sta padesát je jich připraveno přiložit ruku k dílu pro zajištění hladkého průběhu světové sportovní události.

Výběr a zaškolování dobrovolníků má na starosti člen organizačního výboru Jiří Kutal. Momentálně zajišťuje i jejich ubytování. „Všechno to jsou velcí fanoušci biatlonu. Jsou ze dvou třetin z Vysočiny a z jedné takzvaně zvenku," prozradil Jiří Kutal. „O dobrovolnickou práci se ucházelo množství lidí, mohli jsme přijmout jen zhruba každého druhého," dodal.

Celkem se o pořadatelství stará 750 lidí. Z nich je 450 dobrovolníků. Jak Kutal upřesnil, velkou část, asi 300, tvoří studenti Fakulty sportovních studií Masarykovy Univerzity v Brně, zbytek byl vybrán především s pomocí internetového dotazníku.

Dvojnásobný zájem

„Lidé se hlásili hlavně na pozice u antidopingové kontroly, ceremoniálů a na tribuně," sdělil Kutal. Nejvíce pořadatelů ale bude zajišťovat koordinaci parkování, údržbu, úklid a bezpečnost podél tratí a na tribunách. Úlohu při rozhodování hrálo kromě například jazykových schopností uchazečů i to, zda jsou z Novoměstska, z Vysočiny. Zajistit pro všechny ubytování by blokovalo exponované ubytovací kapacity.

„Poprvé jsem jako dobrovolník pracoval loni v tiskovém středisku při závodě světového poháru. Jsem fanoušek sportu, a chtěl bych se stát sportovním žurnalistou, tak se na tu práci těším. Budeme vydávat každodenní tištěný magazín se zajímavostmi a hlavně praktickými věcmi pro diváky. A budu se moci na všechno dění podívat z druhé strany, to se běžnému návštěvníku nepodaří," těšil se na svou práci dobrovolníka patnáctiletý Petr Havlíček.

Jiří Kutal může při školení dobrovolníků využít také praxi z loňského světového poháru, a k tomu vlastní bohaté zkušenosti z účasti na třech olympiádách. Sám jako dobrovolník pracoval v Aténách, v Turíně a ve Vancouveru.

Podle Jiřího Kutala je každý z jeho svěřenců pro bezproblémové uspořádání a obraz mistrovství důležitý. Řídit by se měli všichni jednoduchým heslem: „Usmívejte se a rozdávejte dobrou náladu na všechny strany!"

Výsledky jejich práce už posoudí sportovní fanoušci.