V letošním roce se akce stala součástí projektu České unie sportu Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem Deník.

Nápad uspořádat tenhle závod dostala parta cyklistických nadšenců po jedné z vyjížděk do okolí. „Chtěli jsme, aby to byl závod cross country a hned jsme měli i název. Ten vznikl podle místa uvažovaného startu a cíle v místech, kde se kdysi pásli obecní býci," vzpomíná dnešní ředitel závodu Václav Hunal.

Mezi vítězi je i mistr světa Martin Bína

V loňském roce v Rynárci vyrazilo na trať rekordních 210 závodníků a rostoucí zájem zde čekají i letos. První ročník vyhrál juniorský mistr světa v cyklokrosu Martin Bína a do Rynárce pravidelně jezdí borci Českého poháru v MTB. Předloni se jel závod jako mistrovství ČR neslyšících a poslední tři roky Rynárecká bejkovna figuruje v seriálu Vysočina MTB Cup.

Dopoledne budou na pořadu mládežnické kategorie, které na trasy od 1 do 8 kilometrů vyjedou v 10 hodin. Vše odstartuje šestiletý potěr a následovat bude šest žákovských kategorií 7 – 9 let, 10 – 12 let a 13 – 15 let.

V jednu hodinu po poledni odstartují kategorie dospělých, které čekají trasy 17 a 23 kilometrů, v 15 hodin mají svůj startovní čas mužské kategorie Elite a Expert (28,7 km) a junioři (23 km). Prezentace začíná v 8.30 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu.

„Hlavní, pětikilometrový okruh není příliš náročný, ale má spoustu zajímavých míst, která se snažíme každým rokem zatraktivnit. Závod se jede za plného silničního provozu, proto musí všichni dodržovat platné předpisy, povinností je start s přilbou na hlavě," řekl Václav Hunal.

Závodníci na stupních vítězů získají křišťálové talíře s originálním logem závodu – tato cena nahradí tradiční skleněné poháry. Cíl je na travnaté ploše na návsi.

Za startovné 50 Kč (mládež) a 150 Kč (dospělí) získají účastníci závodu občerstvení, slosovatelný lístek do tomboly, pamětní startovní číslo a mají zajištěno mytí kol. Tradiční jsou tombola, večerní zábava ve velkém stanu s country muzikou a vyhlášení Miss bike 2015.