Je sobota ráno, trochu se vyčasilo a na hrázi za pelhřimovským hřbitovem se scházejí účastníci závodu, který je kvůli propagaci zdravé a šetrné dopravy součástí Evropského týdne mobility.

Řada příchozích se zdraví se známými a vzájemně se hecují, ale jsou tu i nováčci, kteří se letos na trať vydávají poprvé. Start hlásí houkačka.
Chystá se i Jana Sankotová z Pelhřimova a odpovídá na dotaz, kde bude nejtěžší úsek. „Dřív to byla křížová cesta na konci, ale teď se na Křemešník jede jinudy, takže asi stoupání hned tady za městem, tam to může klouzat po kořenech," říká cyklistka, která absolvovala i předešlé ročníky.

Zvědavci okukují kolo favorizovaného Lukáše Valenty zvlášť poté, co zjistí, že přístroj na řídítkách měří i tep.

Někteří výši tepu glosují, což závodníka ještě víc rozruší. Přijíždí i majitel hybridního auta Jiří Svoboda se synem Davidem, oba na elektrokolech. „Tímhle tlačítkem si můžeme nastavit úroveň asistence. Výrobce píše, že baterie vydrží 80 až 100 kilometrů, ale nepočítá s tak těžkým terénem," říká Jiří Svoboda a na dotaz, zda si závod moc neulehčuje, se usmívá, že ostatní mají zase výhodu mládí.

Nejlevnější sport

Zatímco chodci a běžci směřují na Křemešník „přímo", po červené turistické stezce, kolaři si udělají zajížďku „po modré" přes Střítež a Branišov, takže místo osmi absolvují 15 kilometrů. Jejich cesty se rozdvojují v Proseči, kde také potkáváme pětici dívek, která si pochod zpříjemňuje pouštěním muziky.
Pak už sledujeme konec závodu na Křemešníku. Cyklisté jsou zacákaní od bahna, naštěstí ale všichni bez zranění. Do závěrečného stoupání je jde povzbudit Libor Voplakal z Humpolce, který už doběhl.

„Běh je nejlevnější sport, k tomu stačí jen boty, takže věřím, že se k němu bude vracet víc lidí," říká mladík, který sám tento víkend spolupořádá  Humpoleckou padesátku.

Ovšem i boty jsou důležité. „Tati, vyřiď mamce, ať už mi nekupuje žádný čínský boty," prohlašuje rezolutně jeden z hochů těsně před cílem.

Běžci a pěší finišují kolem křížové cesty. „Byla to taková detoxikace. Akorát u studánky jsme bloudily. Měly jsme špatného vůdce," ukazuje s úsměvem na pejska jedna z členek ženské trojice.

„Křížová cesta byla nejtěžší, to už jsem byl trochu v agónii a ze třetiny už jsem jí šel," vysvětluje běžec Martin Doseděl z Prostějovska v cíli, kde na vítěze čekají věcné ceny.

I když začíná poprchávat, účastníci se tváří spokojeně. Jak říká organizátor David Švec, účelem je právě společný sportovní zážitek s vyplavením endorfinů.
„Ačkoli bylo počasí i terén za celou dobu závodů nejhorší, přišlo asi 60 lidí a někteří se zlepšili, jsou tu i rekordní časy," doplňuje Švec, který zmiňuje i podporu města a provozovatelů hotelu Křemešník.

Vítězové závodu
CYKLO
muži: 1. Jakub Minka 43:42, 2. Lukáš Valenta 44:03 (drží rekord z loňska 42:46), 3. Lukáš Koutník 48:02
ženy: 1. Jana Sankotová 52:38 (rekord trati), 2. Martina Váňová 1:06:46, 3. Lucie Rohová 1:12:58
BĚH
muži: 1. Martin Heřmánek 37:57 (rekord trati), 2. Tomáš Novák 40:15, 3. Libor Voplakal 42:03
ženy: 1. Lenka Jarošová 56:38, 2. Jana Kernerová 1:00:59, 3. Andrea Podhrázká 1:04:45