Celý leden se věnoval intenzivně atletice, kde v barvách pacovského Slavoje úspěšně bojoval na nejkratších sprinterských tratích, v únoru už přesedlal ke své druhé sportovní lásce – crossfitu.

Poslední dva únorové víkendy řádil také v hale, ale úplně v jiné sportovní dimenzi. Tento sportovec se zúčastnil v rozmezí necelých sedmi dnů dvou prestižních crossfitových akcí doma a v zahraničí.

Jestli nevíte, o jaký druh sportu jde, v krátkosti vám ho nyní přiblížíme. Jedná se o moderní kondiční systém, který do Evropy dorazil z USA. Zahrnuje v sobě kombinaci atletiky, gymnastiky a olympijského vzpírání. Tento program vás naučí, jak se pohybovat efektivně, jak naplno využít svých pohybových schopností, učiní vás odolnějšími vůči zranění a připraví vás na jakoukoliv životní situaci, která vyžaduje fyzickou námahu – ať už je to jakákoli sportovní disciplína nebo náročná záchranná mise či jiné pracovní nasazení.

Evropa je dál

Pelhřimovský závodník se nejdříve předvedl na mezinárodní akci v Bratislavě, kde měla zastoupení celá Evropa. Tomuto mítinku předcházela náročná dvoukolová kvalifikace, kam se přihlásilo 800 atletů. Tu Luboš Novák úspěšně zvládl a jako jeden z pěti Čechů se z dvanácté pozice do města na Dunaji kvalifikoval. I to už byl v nabité konkurenci obrovský úspěch.

Samotné klání s evropskou špičkou ukázalo, že Češi na ni ještě ztrácejí. Ani jeden z nich se nedokázal probojovat do závěrečného desetičlenného finále, což platilo i pro ženskou kategorii. Přesto byl Luboš Novák se 35. místem nadmíru spokojen. „Evropané jsou víceméně již profesionálové, jejich podmínky se nedají v žádném případě srovnat s mými možnostmi. Ať už zázemím, regenerací či stravou. Já jsem normálně zaměstnán na tři směny a ještě souběžně se věnuji atletice, která je zatím ještě stále u mě na prvním místě. Proto crossfitové přípravě nedávám vše, co by si zasloužila," uvedl na adresu klání v Bratislavě.

Sahali po zlatu

Druhé Novákovo vystoupení bylo dosud největší crossfitovou akcí v Česku, zúčastnilo se ho padesát čtyřčlenných smíšených týmů. Luboš Novák bojoval v družstvu s královéhradeckými Petrem Schlegelem a  Karlem Polzerem a Mirkou Zemanovou z Brna. Čtveřice, poskládaná ze třech měst republiky,  dopadla na prestižních závodech nad očekávání dobře. Vybojovala výborné druhé místo, když na zlato jí chyběly pouhé dva bodíky.

„V soutěži týmů to byla moje premiéra, měl jsem sice už od nich jednou nabídku na závody do Polska, ale nemohl jsem jet, tak to vyšlo až na podruhé. Poskládat špičkový tým vysoké a především vyrovnané výkonnosti není jednoduché, proti zavedeným baštám crossfitu Brna, Zlína, Liberce a dalších měst je velmi těžké bojovat a nám se to podařilo. Po dvou kolech jsme dokonce vedli, ale to třetí nám bohužel nevyšlo podle našich představ a znamenalo to těsný pád na stříbrnou pozici. V tom je ale to kouzlo crossfitu – v jeho nekonečné variabilitě, kdy se objeví vždy nějaký cvik či disciplína, ve které jsou zase vaši soupeři o trochu lepší," uvedl na adresu svého velkého úspěchu Luboš Novák.

Luboš Novák starší