Pelhřimovský klub se na totožné akci v minulosti blýskl. Vybojoval čtvrtou příčku a za normálních okolností by měl nyní podobné ambice. „Kdybychom měli možnost trénovat, jak jsme zvyklí, bylo by v silách týmu, skončit do pátého místa. Při podmínkách, které teď máme, to ale reálné není,“ říká trenér Petr Lacek a zemitě doplňuje: „Bude to o tom, abychom nedostali na hubu.“

Není ani divu. Drtivá většina jeho svěřenců se v posledních měsících proměnila na běžce. Pilovala jen kondici. Letní blok, kdy šlo trénovat v tělocvičně na všechno stačit nemohl. Pomohlo sice nedávné několikadenní soustředění v Chorvatsku, ale srovnávat to s přípravou evropské elity možné není. „Musíme si uvědomit, že v Záhřebu bude třináct účastníků olympijského turnaje. Řada z našich soupeřů pracuje v profesionálních podmínkách. Tomu se čelit nedá,“ tvrdí.

Petr Lacek je známý svými otevřenými názory. Říká, co si myslí. Ani před odjezdem do Záhřebu neudělal výjimku. „Je sice hezké, že se tu povedlo zařídit podmínky pro velké sporty, přípravu profesionálů. Už se ale nemyslelo na amatéry, kteří s těmi profesionály závodí. Na naše výsledky to bude mít fatální dopad,“ prohlásil.

Turnaj, který měl být jedním z vrcholů sezony, tak bere jako test. „Nic jiného mi ani nezbývá. Netrénujeme, nevíme, kdo jak na tom je. V Záhřebu se to dovíme a já věřím, že už brzy bude možné obnovit tréninky,“ doufá k obrat v lepšímu.

Do Chorvatska míří i trojice pelhřimovských olympijských nadějí, které čeká v lednu kvalifikační turnaj. Jan Fiala, David Šimek a Iveta Jiránková budou bojovat pod hlavičkou reprezentace. „U nich je to podobné. I oni mají minimální možnost tréninku. Počítám, že pro reprezentačního kouče bude turnaj také jen testem,“ předpokládá Petr Lacek.