Adam Valenta je sportovním nadšencem celým svým tělem i duší. Vyzkoušel si cyklistiku, fotbal, basketbal, nyní boxuje. „Já se pořád pohybuji,“ směje se pelhřimovský rodák, který se nadále hrdě hlásí ke svému bydlišti, Horní Cerekvi. „Rok jsem třeba také zkoušel taekwondo,“ prozradil na sebe.

Martin Borek o svém svěřenci
„Adam vyniká především fyzickou kondicí a má i předpoklady k boxu. Dokáže být klidný a boxovat chytře. Není typem boxera, který se jenom pere. Je obdivuhodné, jak zvládá i těžké podmínky, které na Vysočině k našemu sportu máme. My v podstatě nemáme nikde k dispozici žádný tréninkový ring. Na druhou stranu nepotřebujeme k přípravě velké hřiště, vyhřívaný trávník a podobně. Podmínky si dokážeme nasimulovat i doma v pokojíčku, když to přeženu. Důležité je mít sparingpartnery, proto trénuje střídavě v Pelhřimově a Jihlavě. Jsem přesvědčen, že má na to stát se novou hvězdou našeho sportu.“

Nyní se zdá, že u něho již definitivně zvítězil box. Vloni vyhrál český juniorský titul v kategorii do pětasedmdesáti kilogramů, letos se prosadil i mezi seniory. Navíc v nově vytvořené kategorii. „Na mistrovství jsem se cítil fakt dobře. Musel jsem schodit do nové váhy čtyři kila, ale zápasy mi vyšly výborně. Na cestě k titulu mě čekaly tři duely, všechny jsem vyhrál na body,“ nevzrušeně popisuje svůj třeboňský start Valenta.

Boxu na Vysočině přitom okolnosti příliš nenahrávají. Valenta a spol. nemají k dispozici ani jeden opravdový ring. „Scházíme se normálně v tělocvičně. Jak v Pelhřimově, tak v Jihlavě, kde se scházíme na sparingy. Nemáme sice řádné vybavení, ale je tam skvělá parta. Za to jsem rád. Všichni máme chuť trénovat, takže si vystačíme s tím, co máme,“ šokuje svojí výpovědí pelhřimovský šampion.

Cesta k boxu vedle pro Adama možná trošku netradičně. Přes televizní přenos: „Viděl jsem zápas Conora McGregora s Floydem Mayweatherem, což byl tenkrát velký hit. To mě přitáhlo k boxu a úplně mě ten sport pohltil.“

V novém roce čekají na Valentu velké výzvy. „Nyní se soustředím na mistrovství Evropy do dvaceti let, které se bude konat v březnu v Chorvatsku. Tam bych se rád podíval. Stejně jako na mistrovství Evropy mužů v Arménii. Tyto akce jsou nyní mým cílem. A tradičně koncem roku mě čeká obhajoba českého titulu,“ popisuje Adam plány na rok 2022.

Na evropské šampionáty se nekoná žádná kvalifikace, nominaci určují národní svazy. „Věřím, že jsem si titulem o ní řekl,“ uzavírá s pokorou povídání Adam Valenta.