Trať povede opět krásným územím Pelhřimovska po zpevněných cestách a asfaltkách. Zatím je přihlášeno 160 běžců, ale vlastní registrace bude probíhat před startem přímo v rekreačním středisku Kletečná. Nejenom o novinkách letošního ročníku oblíbeného běžeckého závodu jsme hovořili s jedním ze dvou pořadatelů, osmadvacetiletým Vlastimilem Jelínkem.

Přibližte, co je nového oproti loňskému ročníku?
Jednoznačně máme o závod ze strany účastníků daleko větší zájem. Navíc nás daleko více začali brát i sponzoři. Pokud vše dopadne dobře, tak bychom na místě mohli mít stánek zdravotní pojišťovny a stánek s měřící technikou. Všechno je zatím v jednání. Letos jsme navíc oslovili děti z dětského domova v Senožatech, protože jsme si řekli, že bychom chtěli závodu přidat další hodnotu, a navíc motivovat děti ke sportu. Ono by bylo jednou hezké koukat se na někoho v televizi a říkat si: „Ten začal běhat u nás." Tento nápad jsme čerpali z vlastní zkušenosti. Jednou jsme totiž s kolegou běželi kvůli sázce maraton, bez tréninku, a od té doby nás běhání baví. Byli bychom rádi, kdybychom alespoň jednomu dítěti ukázali, že běh není špatný, a pokud navíc dotyčný bude běh brát jako plus pro sebe, budeme nadmíru spokojeni. Navíc běhání není vůbec finančně náročné.

Co je pro vás vlastně motivací pro pořádání běžeckého závodu?
Největší motivací je pro nás zájem lidí, který nás hrozně těší. Už minulé ročníky jsme se setkali s různými ohlasy na závody. Jsme za ně rádi, a navíc nás baví, že propagujme naši obec – Dehtáře. Snažíme se ukázat, že i na tak malé vesnici jsme schopni udělat velké závody.

Pojďme k samotnému závodu. Kudy povede trať?
Trať má deset kilometrů. Poběží se z rekreačního střediska Kletečná směrem na Onšovice, dále do kopce do Dehtář, což je asi pro běžce nejtěžší úsek. Trasa se pak sbíhá do Kojčic. Odtud pokračuje přes Vadčice a Milotice zpět na rekreační středisko s tím, že druhá část – pětikilometrová – bude pro děti. Děti poběží tedy pouze do Onšovic, stoupání do Dehtář už je čekat nebude. Vracet se budou lesní cestou opět na rekreační středisko.

Start je ve 14 hodin. Za jak dlouho se dá uběhnout deset kilometrů?
Nejlepší závodník uběhl Dehtářskou desítku v prvním ročníku za 37 minut. V loňském roce se časy pohybovaly přes 40 minut. Letos uvidíme. Máme připravenou i cenu za překonání traťového rekordu, tak snad bude cena běžce motivovat a budou se snažit. Výkony budou samozřejmě záležet na počasí, protivětru a na mnoha dalších okolnostech. Očekáváme ale, že by letos mohl rekord padnout. Ostatní závodníci mají průměrně časy okolo 45 až 48 minut.

Může na trati běžce něco překvapit?
Určitě je může překvapit řada věcí. My jsme možná trochu raritou, protože u nás na stanovištích budeme mít kromě připravené vody přichystané i pivo. Jedním z hlavních sponzorů Dehtářské 10° je totiž humpolecký pivovar. Je fakt, že jsme chtěli letos udělat překvapení ve změně trati, ale nesetkali jsme se s úspěchem.

Je závod něčím omezený? Například věkem?
Ne. Řekli jsme si, že chceme závod udělat pro všechny. Například loni závod jelo i pár cyklistů, kteří si trať chtěli projet na kole. Říkali: „Uvidíme, třeba příští rok poběžíme." Mohou běžet i starší lidé. Vůbec nikoho nechceme omezovat, závody děláme pro nejširší veřejnost tak, aby měly podtext, že každý může běhat a každý může udělat něco pro své zdraví.

Kolik máte zatím přihlášených závodníků?
V tuto chvíli jsme asi na 160 lidech. Bohužel nevybíráme startovné předem, takže nemůžeme zaručit, že lidé pak přijdou na místo. Raději tedy necháváme vyrobit o zhruba třicet triček navíc. Letos máme připraveno 180 triček, 180 medailí a 180 čísel. Pro příští rok ale asi uděláme závaznou registraci.

Odkud jsou přihlášení účastníci?
Když jsme začali závod dělat, přihlásilo se hodně našich kamarádů z okolí. Dnes už můžeme říci, že k nám přijíždějí lidé z Prahy, Třebíče, Kamenice nad Lipou či Tábora. Jedná se o širší okolí, z čehož máme velkou radost.

Jaké ceny čekají na vítěze?
Startovním poplatkem dostane každý běžec tričko ve své velikosti, medaili, po závodě má nárok na pivo nebo nealko nápoj a klobásu. Startovní číslo mu zůstává. V ceně má dále zahrnutou sprchu. Málokde na závodě se běžci mohou osprchovat. Myslím si, že je to trošku i pohodlí. Dále máme připravené ceny za překonání traťového rekordu, kdy nejlepší běžec obdrží vstupenky na humpolecký Bernard fest. Vítěz v mužské kategorii získá sud piva a běžecké boty. Nejlepší běžkyni odměníme malým sudem piva a opět něčím ze sportovních potřeb. Hodnotné ceny si odnese i nejlepší běžec v nejstarší kategorii a dále vyhodnocujeme nejpočetnější tým.

Na kolikátou hodinu plánujete vyhlášení vítězů?
Po zkušenostech mohu říci, že závod bude trvat přibližně hodinu a půl. Poté dáváme půl hodiny prostor na osprchování a samotné vyhlášení bude v 16 hodin.

Závod získává rok od roku na popularitě. Kam dál ještě může růst?
Rádi bychom se v závodu věnovali nějakému vyššímu záměru. Více bychom chtěli jít do charitativních účelů. Domlouváme se i s obcí, že bychom pro další rok vymysleli například, že by za každou minutu překonaného rekordu byla finanční podpora na konkrétní dobročinný projekt. Touto cestou bychom chtěli jít. Závod nechceme mít obsazený na úkor kvality, proto jsme si řekli, že budeme mít maximálně 400 závodníků. Rozhodně mu ale dáme větší profesionalitu a vyšší cíl.

Dá se závod organizačně zvládat jenom ve dvou lidech?
Ve dvou se to dá zvládat při přípravě marketingu, sponzorů a technické administrativy. Při samotném závodu nám pomáhá mnoho dobrovolníků, bez kterých by Dehtářská 10° nešla dělat, za což jim patří velké díky.

Máte v hlavě i jiné plány?
Ano. Loni vznikl nápad, že bychom mohli uspořádat cyklistický závod okolo Sedlické přehrady. Začali jsme se jím zabývat a dohodli jsme se, že letos na podzim závod určitě uspořádáme. Konkrétní termín však ještě nemáme daný.