Pelhřimov sice dostal pro vstup do turnaje divokou kartu, ale výkonnostně do něj v podstatě patří. Ve dvou turnajích základní části EYBL dokázal konkurovat i těm nejlepším a postup do play-off mu unikl jen o vlásek. Na třetí příčku v tabulce skupiny ho odsunulo až horší skóre.

I proto domácí chtějí před vlastními fanoušky sehrát důstojnou roli a favority pokud možno pořádně prohnat. „Chceme se prezentoval především kvalitní hrou a soupeře potrápit. Každý uhraný bod bude pro nás úspěchem,“ přiznal trenér Ivo Rizák a pustil se do hodnocení kvalit protivníků: „Za největší favority platí Mladost Zemun ze Srbska, dále pak Slovinci Grosuplje. My bychom měli být na podobné úrovni jako Feniks z Makedonie. Rumuni z Cluje vypadají jako nejslabší tým, i když v mládežnickém basketbalu nikdy nikdo neví,“ odhaduje.

Hrát se bude systémem každý s každým, přičemž dva nejlepší týmy si zajistí postup do finále v Rize. „Dost dobře si neumím představit, že bychom tam letěli,“ přiznal Rizák a dodal: „Teď uprostřed rozehrané sezony a samozřejmě při těch ekonomických nákladech. Postup byl ale příjemnou komplikací, kterou bychom rádi řešili.“

Každopádně peníze je potřeba počítat i při pořádání akce v Pelhřimově. „Hodně nám pomohlo město a i ve firmách slyší na to, že se nejedná o ledajakou akci, ale o turnaj evropských rozměrů. Přesto v zisku rozhodně neskončíme,“ ví Rizák.

Je to celkem pochopitelné. Kromě věcí spojených se samotným basketbalem musí pořadatel pro zúčastněné týmy zajistit na vlastní náklady ubytování, stravování, doprovodný a rehabilitační program.

Přesto všechno se pelhřimovský klub zhostí pořadatelství s chutí. „Děláme to pro tým, který loni vybojoval titul mistrů republiky. Chceme klukům umožnit další sportovní konfrontaci s tím nejlepším, co basketbal v jejich věkové kategorii v okolních zemích nabízí,“ sdělil hlavní motivaci pořadatelů Ivo Rizák.

Ten pošle do bojů s evropskou elitou vskutku pelhřimovské družstvo. „Máme v něm nějakých osmdesát procent svých odchovanců. Dále tam je jeden hráč z Havlíčkova Brodu a dva z Jindřichova Hradce. Pak samozřejmě Matěj Dáňa z Jihlavy, ale ten s basketbalem začínal v našem klubu,“ představil tým jeho trenér.