I. liga družstev, druhá nejvyšší domácí soutěž po extralize, startuje v neděli 14. května v Třebíči. Celkem má soutěže čtyři kola.

Spartak Třebíč se bude snažit v prvním kole využít výhody domácího prostředí k nasazení co největšího počtu svých atletů, ale současně se bude muset obejít bez několika borců, kteří byli v minulých sezonách oporami. „Na úvod sezony nebudou k dispozici zraněný Aleš Svoboda a Ondřej Veselý, který studuje v Spojených státech na Harvardu. Po covidu by se měl vrátit Tobiáš Dvorský, s menším vytížením počítáme v případě Michala Krátkého,“ poukázal na některé z výpadků vedoucí družstva třebíčských prvoligových mužů Jiří Kliner.

Naopak naplno by na rozdíl od loňské sezony měl závodit Adam Havlíček, který se soustředí v první řadě na vícebojařskou sezonu na dráze, do níž jde jako aktuální juniorský mistr republiky v halovém sedmiboji. „Adam Havlíček vypadá dobře, bude oporou družstva,“ zdůraznil Jiří Kliner.

Oporami, kteří mají už úvodní úspěšné starty v sezoně za sebou, budou tradičně rovněž třebíčští chodci. „Díky nim už máme docela dost bodů,“ připomněl Jiří Kliner.

Přesto je cíl v první lize docela skromný, mimo jiné kvůli tomu, že Spartak Třebíč nebude mít v sezoně k dispozici žádného závodníka na hostování. „Nespadnout, udržet se v první lize,“ zdůraznil Jiří Kliner.

Se stejným cílem jdou do sezony pacovské ženy, které si už boje o udržení vyzkoušely před rokem v baráži. „V první lize se letos budeme znovu zachraňovat,“ řekl předseda pacovských atletů a atletek Pavel Zajíc.

Po loňské sezoně odešla z Pacova do USK Praha Dorota Skřivanová, nejvýraznější osobnost družstva, která se výrazně podílela na týmových bodech. Kromě ní skončily kladivářka Fatima Jeratli, z Jihlavy hostující oštěpařka Karolína Krejčí a běžkyně Jana Kovandová. Petra Kotlíková je stále ještě v disciplinárním trestu, začátek sezony nestihne.

Vrací se běžkyně Anna Tousková, která loňskou sezonu promarodila, objeví se řada nových jmen. Z USK Praha přišla do Pacova na hostování skokanka a překážkářka Sabina Duchoslavová, která ale doléčuje zranění a v Třebíči ještě závodit nebude. Na startu běhu na osm set metrů už by ale měla být její klubová kolegyně Monica Foottit. „Dále jsme získali z Dukly Praha Rebeku Slanařovou, která bude závodit v dále a v trojskoku, a z Humpolce mladou výškařku Sofii Bártovou,“ zmínil nová jména Pavel Zajíc.

Pacovské atletky musely navíc improvizovat při přípravě, neboť se na atletickém stadionu měnily povrchy a upravovaly některé sektory, ale v červnu už by měl mít Slavoj Banes Pacov zmodernizovaný stadion k dispozici.

Po třebíčském startu do nové sezony hostí druhé kolo v sobotu 27. května pražská Slavia. Třetí kolo pořádá v sobotu 24. června Vlašim a závěrečné čtvrté v neděli 20. srpna Spartak Praha 4.

I. liga v atletice v sezoně 2023, skupina A
Muži: Spartak Praha 4, USK Praha, Slavia Praha, Sokol České Budějovice, AC Domažlice, Spartak Třebíč, Triatlet Karlovy Vary, Start Karlovy Vary.
Ženy: Spartak Praha 4, USK Praha B, Slavia Praha, Sokol České Budějovice, Atletika Vlašim, Sokol SG Plzeň-Petřín, Lokomotiva Beroun, Slavoj Banes Pacov.