Medaile mají o to větší hodnotu, že pocházejí z klání série ETU, které bylo povýšeno do světové série G. „Jednalo se o naprostý top turnaj. Zúčastnilo se jej dvanáct set závodníků z celé Evropy. Kontinentální špičku doplnily reprezentace Číny, Kuvajtu, Thajska a hlavně nesmírně silného Mexika,“ informoval trenér týmu z Vysočiny Petr Lacek.

Po spaní na zemi brali medaile

Kvalita turnaje byla takovým lákadlem, že pelhřimovský tým podstoupil doslova cestovní martýrium. „Jeli jsme třemi auty nějakých sedm set kilometrů a pak ještě trajektem do Telleborgu,“ popsal cestu Lacek a potvrdil, že se peníze šetří i ve špičkovém českém klubu taekwonda: „Spali jsme v tělocvičně u známého v Malmö. Vyšlo nás to levněji, než si zařizovat nějaký penzion.“

Deset závodníků se sice pohybovalo ve Švédsku ve velice skromných podmínkách, ale výsledky byly hvězdné. „Těší mě i fakt, že je pět medailí rozprostřeno do všech věkových kategorií,“ poznamenal trenér Lacek a dodal: „Loni jsme v sérii ETU získali šest medailí za celý rok, teď jich máme z prvního turnaje pět.“

Zlato si pověsila na krk kadetka Dominika Hronová, která se momentálně veze na vítězné vlně. „Minulý turnaj jí přinesl kvalifikační jistotu na mistrovství světa kadetek. Bojovala hodně v pohodě, na cestě za zlatem si poradila se Švédkou, dvěma Němkami a Norkou,“ uvedl kouč. O druhou kadetskou medaili se zasloužil Sebastian Akhlas.

Bronz si vybojoval po kvalifikační výhře nad Britem a prohře se Švédem Glasnovičem. „Bylo v tom trochu smůly, protože ho limitoval poraněný kotník,“ informoval Lacek.

Ten bohužel smutně přihlížel počínání reprezentantek Mexika, které snížily hodnotu českých medailí v juniorských kategoriích. Iveta Jiránková se soupeřkou z latinské Ameriky prohrála v semifinále, Tereza Schindlerová v boji o zlato. „Tereza ale prohrála opravdu se ctí. Bylo to taekwondo té nejvyšší úrovně. Má závodnice byla aktivnější, ale doplatila na dvě zaváhání. Prohrála 2:1 na body,“ popsal dění na tatami Lacek.

Bronz v seniorské kategorii získala Kateřina Nedvědová. Závodnice, která se převážně připravuje v Humpolci, se snaží po pauze vrátit do špičkového taekwonda.

„V prvním kole si poměrně snadno poradila s Ruskou, což nebyl lehký los, ale semifinále už bylo horší. Katka prohrála 6:3 se Švédkou, když byla znát velká závodní pauza. Přece jen jela na takhle velkou akci bez jediného přípravného turnaje.“

Za přípravou míří do zahraničí

Zahraniční mise TKD Lacek nekončí. Klub stráví jarní prázdniny v Polsku, kde se bude na další turnaje připravovat s tamní a slovinskou reprezentací.

„Pro mě je to velmi příjemné, že si nás jako partnery žádají pro přípravu reprezentační týmy. Je to určité vyjádření kvalit,“ váží si pozvánky Petr Lacek.

Na soustředění v Polsku pak bude navazovat další šňůra turnajů. Tím hlavním a nejbližším bude mistrovství Německa, kde se bude spolurozhodovat o vstupenkách na světový šampionát v juniorské kategorii.