Sjeli se na něj nejen bojovníci z Čech, ale také z Polska, Ukrajiny, Slovenska, Slovinska, Rakouska a Německa. Oddíl z Vysočiny měl tentokrát neuvěřitelných padesát želízek v ohni ve všech kategoriích od dětí až po seniory.

Medailové žně a týmový triumf

Výsledky předčily očekávání. V celkovém hodnocení přivezl Lackův tým na Vysočinu nečekané bohatství v podobě 16 zlatých, 20 stříbrných a 4 bronzových medailí. Tyto úctyhodné počty vedly k mezinárodnímu týmovému titulu mistra republiky. V jednotlivých věkových kategoriích našel klub Taekwondo Lacek přemožitele pouze v kategorii „žáci+kadeti“, kde na trůn usedl ukrajinský Bars Kyjev.

„Obecně lze říci, že celková práce týmu byla více než dobrá a těžko by se hledal závodník, který by nepodal kvalitní výkon. V kategoriích dětí a žáků stojí za zmínku Jakub Dohnal, který na turnaji předvedl své osobní maximum. Po těsně vyhraném semifinále se v boji o zlato postavil proti soupeři z Hradce Králové a po vyrovnaném souboji nakonec o vítězi rozhodl až verdikt rozhodčích,“ hodnotil trenér Petr Lacek.

Naprosto oprávněné nominace na Evropu

Velmi dobře bojovala také Zuzana Kopicová, která ve finále porazila ukrajinskou závodnici. Smolné stříbro bral Filip Žatečka, když s převahou vyhrál dva zápasy. Vyrovnané finále bylo prodlouženo do tzv. „náhlé smrti“, v níž rozhoduje první udělený bod. Ten nakonec Filipa připravil o mistrovský titul. Podobná cesta čekala i Františka Martínka, který také po třech odbojovaných zápasech skončil stříbrný.

I když v kadetských kategoriích byla silná konkurence především v podobě výborných ukrajinských závodníků, což na vlastní kůži zakusil například Sebastian Akhlas nebo Martin Zelenka, bojovníci z Vysočiny se v této věkové kategorii rozhodně neztratili. Jasně svými výkony ukázali důvod, proč na červencové kadetské mistrovství Evropy vysílají hned sedm reprezentantů. „Adriana Šimánková a Dominika Hronová bez sebemenšího zaváhání vybojovaly zlato. Podobně si vedl i Josef Med. Jeho bratranec Miloslav se musel až ve finále poklonit oddílovému kolegovi Davidovi Šimkovi,“ zmínil úspěchy Lacek.

Zářili i junioři, mají čtyři zlata

Další čtyři mistrovské tituly přidali juniorští závodníci. Iveta Jiránková celkem bez problémů obhájila loňské prvenství, když ve finále porazila Šubovou z Olomouce. Papírově těžší cestu měl Jakub Skořepa, který musel na cestě za zlatem porazit Slováka a Ukrajince. „Přesto jasné skóre 12:0 v obou bojích svědčí o Kubově vynikající formě. Ve skvělé formě je i naše momentálně nejlepší juniorka Tereza Schindlerová, která soupeřky ve své kategorii doslova školila,“ liboval si trenér.

Poslední zlatou přidal Jan Růžička, který se na vítězství asi nejvíce „nadřel“. Již ve čtvrtfinále překvapil, když dokázal vyřadit favorizovaného Ahna z pražského Sejongu.

Dařilo se i v tradičně nejobtížnějších seniorských kategoriích. Malou senzací byl návrat Kateřiny Nedvědové na tatami. Ta i po tříleté pauze prokázala své kvality a jednoznačně vybojovala svůj již šestý mistrovský titul.

O deset bodů

Další titul do sbírky si přidal i Trung Bao Nguyen, když rozdílem deseti bodů doslova deklasoval svého finálového soupeře Longa z Cobra Dojang. Pochvalu a stříbro si vysloužil Jiří Žáček, který v semifinále dokázal porazit mnohem zkušenějšího soupeře vysoko 6:2 a ve finále prohrál po vyrovnaném zápase až v posledním kole tříbodovou technikou na hlavu.

„Hrdinou dne se stal Martin Kolman. I když vybojoval pouze stříbrnou příčku, předvedl na tatami výkon vysoko nad svým standardem. Především čtvrtfinále bylo překvapením, neboť v něm dokázal porazit zkušenějšího polského závodníka. Ve finále se pak postavil Komůrkovi z českého reprezentačního výběru a dlouho s ním držel vyrovanný stav. Prohrál jen kvůli sporné technice na hlavu, která zajistila soupeři výhru,“ upozornil Petr Lacek.

Jitka Prokopová, Kamil Vaněk